Flirt varyantı belirtileri! Koronanın yeni varyantı için kritik uyarı Flirt varyantı belirtileri! Koronanın yeni varyantı için kritik uyarı

Özellikle otel ve tatil köylerinde klima maruziyetine bağlı hastalıkların arttığını dile getiren Prof. Dr. Şevket Özkaya, çocuklarda COVID-19'a oranla daha fazla zatürreye sebep olduğunu ve bu durumun şaşırtıcı ve endişe verici olduğunu dile getirdi.

Aman Dikkat En Fazla Cocuklari Etkiliyor-1
Sıcakların artması ve yaz sezonu ile tatile çıkanların klima kullanımı artmaya devam ederken, bronşit ve zatürre vakaları da hızla yükselmeye devam ediyor. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya, özellikle otel ve tatil köylerinde klima maruziyetine bağlı hastalıkların arttığını ve en çok etkilenenlerin çocuklar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özkaya, "Legionella" bakterisinin klimalardan üremesi neticesinde ortaya çıkan "Lejyoner hastalığı"nın, çocuklarda COVID-19'a oranla daha fazla zatürreye sebep olduğunu ve bu durumun şaşırtıcı ve endişe verici olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Özkaya, vatandaşların klima kullanımında dikkatli olmaları gerektiğini ve özellikle kronik hastalığı olan kişilerin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, özellikle otel ve tatil köylerinde konaklayan kişiler arasında “beni klima çarptı” diyen neredeyse her iki kişiden birinde bu hastalıkların saptandığının altını çizdi. Prof. Dr. Özkaya, bu durumdan en çok etkilenenlerin ise çocuk yaş grubu olduğunu belirterek, “Ciddi sayıda, daha önce görülmemiş derecede çocuk bronşiti ve zatürresi vakaları görmeye başladık. Hatta COVID-19 salgınında, çocuk yaş grubunda COVID-19 virüsüne bağlı bu kadar çok zatürre görmüyorduk. Son günlerde; ‘Legionella’ bakterisinin, çocuk yaş grubunda COVID-19’a oranla çok daha fazla zatürreye neden olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Aman Dikkat En Fazla Cocuklari Etkiliyor-2
Legionella pneumophila isimli bakterinin klimalardan üremesi neticesinde hastalığın ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Özkaya, bu hastalığın kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabileceğini ve yaşlı, kronik hastalığı olan vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Özkaya bakterinin genellikle ılık sularda kolaylıkla çoğalabileceğini ifade ederek, “Genellikle bir binanın kirlenmiş su dağıtım sistemi yoluyla yayılır. Hastalık havada asılı duran su damlacıklarının solunması yoluyla insanlara bulaşır. Bakteri o kadar küçüktür ki, su buharı gibi küçük su damlacıklarının içine yerleşerek havaya karışabilir. Kontamine suların bulunduğu sauna, hamam veya kaplıca havuzu gibi sıcak sulardan çıkan buhar damlacıklarının solunması ile bakteri akciğerlere ulaşır. Kişiden kişiye yayılım söz konusu değildir” şeklinde bir açıklama yaptı. Özellikle klimaların iyi temizlenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özkaya, klima zatürresinde şikayetlerin daha az olduğu için grip gibi eklem ağrıları, ateş, halsizlik, ishal gibi hafif soğuk algınlığı belirtileriyle seyrettiği için çok fazla anlaşılmayabileceğini dile getirdi. Kronik hastalığı olanlarda hayati sonuçlar da doğurabileceğini ifade eden Özkaya, “Pandeminin bitmesiyle beraber ani ısı değişikliklerine, soğuktan sıcağa geçişlere ve klimalara maruz kalmak, grip ile karıştırılabilir ve önemsenmeyebilir. Çocuklar ise ne hissettiklerini anlatamadıkları için uzamış öksürük ve ateş şikayeti ile doktora başvurduklarında ciddi zatürre vakaları ile karşı karşıya kalırlar” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Özkaya son olarak tatile çıkan veya çıkacak vatandaşların, özellikle çocukları başta olmak üzere, araç ile seyahat ederken açtıkları klimaların temizliğine ve maruziyetine dikkat etmeleri gerektiğini önemle vurgulayarak, “Özellikle kapalı yerlerde kendilerine dikkat etmeliler, klima ayarlarını ise 22 derecenin altına düşürmemelerini ve çok fazla ısı değişimine maruz kalmamalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.