İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalmıştı. İkinci tura kalan seçimi reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı olan Mesud Pezeşkiyan kazandı. 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda da sonuçlar geldi ve oyların yüzde 53,7’sini alan Pazeşkiyan, İran’ın 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Mesud Pezeşkiyan seçim sloganlarında ‘Ben Türk’üm ve bununla gurur duyuyorum’ ifadelerine yer veriyordu.

İRAN’IN 9. CUMHURBAŞKANI MEZUD PEZEŞKİYAN OLDU

İran’da dün yapılan Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da oy sayım işlemleri tamamlandı. Oyların yüzde 53,7’sini alan Mesud Pezeşkiyan, İran’ın 9. Cumhurbaşkanı oldu. Pezeşkiyan, kendisinin Türk olduğunu belirtirken aile evinde de Farsça değil Türkçe konuşulduğunu dile getirmişti. Seçim sloganlarında sık sık Türklüğü ile gurur duyduğunu belirten Pezeşkiyan, evde çocuklarıyla Farsça değil her zaman Türkçe konuştuğunu söyledi ve ‘Ben Türk’üm. Anam da Atam da Türk’ ifadelerini kullandı.

Kırşehirli Yılmaz Ünlü Hollanda'da bayram öncesi çocukları sevindirdi Kırşehirli Yılmaz Ünlü Hollanda'da bayram öncesi çocukları sevindirdi

Iran Cumhurbaskani Olan Mesud Pezeskiyan Ben Turkum-1PEZEŞKİYAN: BEN TÜRK’ÜN BUNUNLA GURUR DUYUYORUM

Seçim sloganlarındaki Türklük vurgusuyla dikkat çeken Mesud Pezeşkiyan, Türk olmaktan gurur duyduğunu ifade etmişti. Seçim sloganlarını büyük bir titizlikle yürüten Pezeşkiyan, ‘Ben Türk’üm ve bununla gurur duyuyorum’ demişti. Reformist aday Pezeşkiyan’ın vaatleri de dikkat çekmişti. Pezeşkiyan, eğitimden sağlığa, ekonomi ve adalet gibi alanlardaki reform vaatleriyle de seçmenlerin dikkatini çekmişti.