Komşu ülke İran’da tedirgin eden bir vaka tespit edilmeye başlandı. Dang humması ismi verilen bu vakayla ilgili salgın korkusu büyürken ülkede şimdiye kadar 63 kişide dang humması tespit edildiği aktarıldı. İran’da 63 kişide tespit edilen dang humması vakasıyla ilgili Sağlık Bakan Yardımcısından önemli açıklamalar geldi. Yetkili isim, söz konusu hastalığın Basra Körfezi ülkelerinden gelen kişilerde görüldüğünü belirtti ve seyahatler konusunda uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

200 KİŞİDEN 63’ÜNDE DANG HUMMASI VAKASI TESPİT EDİLDİ

İran’da dang humması paniği yaşanıyor. İran devlet televizyonundan aktarılan bilgilere göre çeşitli şikayetlerle sağlık merkezlerine başvuruda bulunan 200 kişiden 63’ünde dang humması vakası tespit edildi. Endişeyle takip edilen konuyla ilgili Sağlık Bakan Yardımcısı Said Kerimi’den önemli açıklamalar geldi. Kerimi, vakanın tespit edildiği kişilerin çoğunun Basra Körfezi ülkelerinden geldiğini söyledi ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat gerçekleştirenlerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Dang Hummasi Salgini Alarma Gecirdi Hizla Yayiliyor-1KEMİK AĞRISI VE YÜKSEK ATEŞ ŞİKAYETİ

Sağlık merkezine başvuruda bulunanların kemik ağrısı ve yüksek ateş şikayeti yaşadıkları aktarıldı. Bu şikayetlerle hastaneye başvuran 200 kişiden 63’ünde dang humması vakası tespit edilirken Sağlık Bakan Yardımcısı Kerimi, enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılan kişilerde en fazla 5 gün sonra düşük tansiyon, halsizlik ve uyuşukluk gibi belirtilerin ortaya çıktığını belirtti ve ciddi vakalarda ise kanamalardan dolayı hastaların hastanelere kaldırıldığını söyledi. 

Sakın bu hatayı yapmayın! İkincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep oluyor Sakın bu hatayı yapmayın! İkincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep oluyor

Dang Hummasi Salgini Alarma Gecirdi Hizla Yayiliyor-2DANG HUMMASI NEDİR?

İnsanlara sivrisinek aracılığıyla bulaşmakta olan dang humması virüsü, kuluçka döneminin ardından genellikle hafif ateşe sebebiyet veriyor. Bazı vakalarda ölüme yol açabilen bu hastalık, kırılmış gibi kemik ağrılarına sebebiyet vermesinden dolayı ‘Kırık kemik humması’ ismiyle de biliniyor. Bilim insanlarından gelen açıklamalara göre, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışlar sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olabiliyor.