Türkiye'nin uzaydaki yeni gözbebeği TÜRKSAT 6A uydusu için geri sayım başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, uydu 9 Temmuz'da saat 00:20'de Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan fırlatılacak. Türksat 6A, yerli ve milli imkanlarla üretilmiş olup, yüzde 81'lik yerlilik oranıyla Türkiye'nin uzaydaki bağımsızlığını pekiştirmeyi amaçlıyor.

Teknoloji Hakkındaki En İyi YouTube Kanalları (2023) Teknoloji Hakkındaki En İyi YouTube Kanalları (2023)

TÜRKSAT 6A UYDUSU'NUN ÖZELLİKLERİ VE ÖNEMİ

Türksat 6A, Türkiye'nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği en gelişmiş iletişim uydusu olarak öne çıkıyor. Yüzde 81 yerli üretim oranıyla dikkat çeken bu proje, geniş bant internet, mobil iletişim, televizyon yayıncılığı ve diğer iletişim hizmetleri sunacak. Uydu, Türkiye ve çevre bölgelerin iletişim altyapısını güçlendirmesi bekleniyor.

FIRLATMA SÜRECİ VE İŞBİRLİKLERİ

Uydu, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'nda SpaceX tarafından geliştirilen Falcon 9 roketiyle yörüngeye gönderilecek. Türksat 6A'nın başarılı bir şekilde fırlatılması, Türkiye'nin uzaydaki varlığını daha da pekiştirecek ve global iletişim pazarında daha etkin bir rol almasını sağlayacak.