Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP heyetinin yaptığı zirve hem siyaset hem de kamuoyu gündeminde geniş yer bulmuştu. CHP heyetini kabul eden Bakan Mehmet Şimşek, heyet ile 4 saatlik görüşme gerçekleştirdi. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşirken bu görüşmenin ardından kulisler de hareketlendi. Ankara’yı sallayan kulis bilgisinden birisi de asgari ücrete ara zam iddiası oldu. Milyonların merakla beklediği ara zam gelecek mi, asgari ücrete ara zam var mı, yok mu merak ediliyor. İşte detaylar…

5 L Ayçiçek Yağı 135 TL’ye Düştü! Litre Litre Almalık İndirim 5 L Ayçiçek Yağı 135 TL’ye Düştü! Litre Litre Almalık İndirim

SÜRPRİZ ARA ZAM KARARI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Yalçın Karatepe’nin beraberindeki CHP’li heyet ile yaptığı 4 saatlik görüşmede ana gündem maddelerinin asgari ücrete ara zam, emekli zammı ve gündemdeki diğer başlıklar olduğu belirtilmişti. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşirken asgari ücrete ara zam konusunda taleplerin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletildiği bildirilmişti. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Yalçın Karatepe, asgari ücrete ara zam talebi konusunda Bakan Şimşek’ten olumlu bir geri dönüş alamadıklarını söylemişti. Ancak kulislerde yer alan iddiada ise hükümetin 2024 Temmuz ayı için asgari ücrete sürpriz ara zam kararı alacağı belirtiliyor.

ASGARİ ÜCRET 20 BİN TL’YE DAYANACAK İDDİASI

Sürpriz ara zam iddiasının ardından tüm gözler Temmuz ayına çevrildi. Bu konuda yapılan açıklamalarda sık sık asgari ücrete bu yıl ara zam olmayacağı ifadeleri yer alıyordu. Sürpriz ara zam iddialarıyla birlikte asgari ücretin yeni tutarı için de rakam verilmeye başlandı. 2024 Temmuz ayında asgari ücrete yüzde 15’lik ara zam beklendiği ve asgari ücretin 19 bin 552 TL’ye yükseltileceği de iddialar arasında.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SÜRPRİZ YAPABİLİR

Ankara kulislerine düşen iddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında asgari ücretliler için bir sürpriz yapabilir. Beklenen ara zam oranının enflasyon ile doğru orantılı olmayacağına dikkat çekilirken 2024 yılının ilk 6 ayında enflasyon oranının yüzde 25 olması bekleniyor.