Yapılan son dakika açıklaması ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlı Temmuz ayı maaşları belli olmaya başladı. İlk 5 aylık enflasyon verileri ve Haziran ayı enflasyon tahminleri çerçevesinde SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zamlı maaşlar konuşuluyor. İşte Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni ve zamlı emekli maaşları ile ilgili tüm detaylar...

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için beklenen açıklama geldi. Milyonlarca emekli, Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni zamlı maaşları araştırmaya başladı. Yılın ilk 6 aylık dönemindeki enflasyon verilerine göre açıklanacak zam oranı ile emekli maaşları güncellenecek. Milyonlarca SSK, Bağkur ve Memur emeklisi ile memurlar da yeni zam oranının netleşmesini bekliyor. Bu çerçevede yılın ilk 5 aylık enflasyon verileri ile Haziran ayı enflasyon beklentileri çerçevesinde milyonlarca kişinin alacağı zam oranı tahmin edilmeye çalışıyor. 

SSK ve Bağkur Emekli Maaş Zam Oranı Belli Oldu!

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı merakla araştırılıyordu. Emeklilere yapılacak zam oranının ilk 5 aylık enflasyon oranı ve Haziran ayı beklentisi çerçevesinde yüzde 26 olarak uygulanacağı aktarılıyor. 

Yüzde 26 oranında zam yapılması ihtimalinde; en düşük emekli aylığının 12.000 TL ila 13.000 TL bandına çıkarılması planlanıyor. Emekli maaş zammının ayrıca kök maaşlara yansıtılıp yansıtılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Haziran Ayı Enflasyon Beklentisi

Deterjan indirimine koşacaksınız! Çılgın Temmuz indirimi başlıyor o tarihi kaçırmayın Deterjan indirimine koşacaksınız! Çılgın Temmuz indirimi başlıyor o tarihi kaçırmayın

Merkez Bankası Haziran ayı enflasyon beklenti anketine göre enflasyonun Haziran ayı için yüzde 2.52 olması bekleniyor. 6 aylık döneme vurulduğunda memur emeklileri için yüzde 9.3 oranında enflasyon farkı yansıtılması bekleniyor. Böylece en düşük emekli aylığının 17.703 TL'ye, en düşük memur maaşının ise 39.400 TL'ye çıkacağı konuşuluyor.

İlk 5 Aylık Enflasyona Göre Emekli Maaş Zammı! Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Yılın ilk 5 ayı için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ortalaması baz alındığında, emekli maaşları aşağıdaki şekilde değişecektir;

12.000 TL maaş alan emekliler için yüzde 22,72 oranında zam yapılırsa, maaşlarına 2.726 TL eklenerek yeni maaşları 14.726 TL olacak.

13.000 TL maaş alan emekliler için yüzde 22,72 oranında zam yapılırsa, maaşları 2.953 TL artarak 15.953 TL’ye yükselecek.

14.000 TL maaş alan emekliler için yüzde 22,72 oranında zam yapılırsa, maaşları 3.180 TL artarak 17.180 TL olacak.

10.000 TL maaş alan en düşük emekliler için yüzde 22,72 oranında zam yapılırsa, maaşlarına 2.272 TL eklenerek yeni maaşları 12.272 TL olacak.

Refah Payı Gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce emekliler için "Refah payı" açıklamaları sıcaklığını koruyor. Hükümetin emekli maaş zammının yanı sıra emekli için bir müjde olarak "refah payı" müjdesini de Temmuz ayı içerisinde açıklayabileceği, kulislerde sıklıkla konuşuluyor.