SSK ve Bağ-Kur emeklisi, büyük bir heyecanla Temmuz zammını beklemeye devam ediyor. Maaşlara beklenen tahmini zam oranları ortaya çıkarken 5 gün sonra ise kesin ve net oranlar belli olacak. TÜİK’in Haziran ayı enflasyon açıklaması emekli zamları için kilit nokta. Ancak emeklinin sevincini kursağında bırakacak başka bir haber gündeme geldi. Temmuz ayında bazı emeklilere “SIFIR ZAM” var. Özellikle kök maaşı 8 bin TL ve altı olan emekli yıkılacak. İşte emekli Temmuz zammı son dakika haberi…

Temmuz ayı yaklaşırken, milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zammı bekliyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın refah payına yer verilmeyeceği açıklaması, emekliler arasında endişe yarattı. Şimdi gözler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve olası kök maaş düzenlemelerine çevrildi.

Ssk, Bağ Kur Emeklisini İlgilendiriyor! Kök Maaşı 8 Bin Tl Altı Olan Emekliye Kara Haber 1

TEMMUZ ZAM BEKLENTİLERİ VE REFAH PAYI TARTIŞMALARI

Bakan Işıkhan, temmuz ayında emekli maaşlarına refah payı eklenmeyeceğini belirtti. Bu durum, özellikle kök maaşı düşük olan emekliler için hayal kırıklığı yarattı. Şu anda, kök maaşı 8 bin TL ve altında olan emeklilerin maaşları, Hazine yardımıyla 6 ay daha 10 bin TL olarak tamamlanacak. Uzmanlar, yeni bir kök maaş düzenlemesinin gündemde olduğunu ve en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye çıkarılabileceğini öngörüyor.

KÖK MAAŞ HESAPLAMALARI VE TEHLİKELER

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, kök maaşlarla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bülbül, "Yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylıkları nedeniyle zam alamama ya da düşük zam alma riski var," dedi ve ekledi, "Meclis açık olduğu için bu konuda bir gelişme bekleniyor."

Migros Çıldırdı! Ayçiçek Yağı 94 TL, Tuvalet Kağıdı 79 TL'ye Düştü Migros Çıldırdı! Ayçiçek Yağı 94 TL, Tuvalet Kağıdı 79 TL'ye Düştü

Emeklilere yapılacak zamların, kök maaşlarının yetersizliği nedeniyle etkisiz kalabileceği bir gerçek. Örneğin, kök maaşı 7,500 TL olan bir emekliye yüzde 26 zam yapılması durumunda, maaşı 9,828 TL'ye yükselse bile, bu miktar 10 bin TL'lik temel maaş seviyesine ulaşamayacak.

Ssk, Bağ Kur Emeklisini İlgilendiriyor! Kök Maaşı 8 Bin Tl Altı Olan Emekliye Kara Haber 2

UZUN VADELİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bülbül, "Öncelikle 10 bin TL'nin altında aylık alanların maaşlarının seyyanen 10 bin TL'ye tamamlanması gerekiyor," diye öneride bulundu. Bu düzenlemenin ardından, enflasyon oranında yapılacak bir zam, emeklilerin maaşlarının gerçek anlamda artmasını sağlayabilir. Ayrıca, uzun vadede emekli aylık bağlama oranının artırılması ve 2000 sonrası emeklilere yapılabilecek intibak düzenlemeleri, mevcut sorunları kökten çözebilir.