Saksıdaki küsen veya solan çiçeklerinizi yeniden hayata döndürmek için kolay uygulanabilir bir yönrem kullanabilirsiniz. Bu teknik oldukça tesirlidir ve çiçekleriniz çok çabuk açmalarına yardımcı olacaktır. 

İhtiyacınız olan tek şey biraz haşlanmış sebze suyu ve çiçeklere göstereceğiniz ilgi. 

Çevresel faktörlere bağlı olarak çiçekler zamanla soluyor ve hayata küsebiliyor. Bu da çiçeklere bakan kişileri oldukça üzüyor. Ancak endişe etmenize gerek yok. Çünkü çiçeklerin coşmasını sağlayan bir yöntem var. 

İlk olarak çiçek yetiştirirken dikkat etmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Ardından da az önce söylediğimiz haşlanmış sebze suyunu nasıl kullanmanız gerektiğini.

KÜSEN ÇİÇEKLERİ HAYATA DÖNDÜRMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

1. Sulama: Toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin. Toprağın nemli kalmasına dikkat edin ancak suyu da fazla kaçırmamaya çalışın. Genellikle, toprağın üst kısmı kuru olduğunda sulamak gerekir.

2. Toprak Kontrolü: Toprağın iyi drenaj sağladığından emin olun. Köklerin su içinde kalması bitkiye zarar verebilir. Eğer toprak çok sıkışmışsa, bitkiyi daha gevşek ve besleyici bir toprağa aktarabilirsiniz.

Kabine’de en çok beğenilen 5 Bakan! Anket yapıldı işte çıkan sonuç Kabine’de en çok beğenilen 5 Bakan! Anket yapıldı işte çıkan sonuç

3. Gübreleme: Çiçeklerinizi beslemek için uygun bir bitki besini veya gübre kullanın. Ancak aşırı gübrelemeden kaçının, çünkü bu da bitkiye zarar verebilir.

HAŞLANMIŞ SEBZE SUYU YÖNTEMİ

Viagardenia.com'da paylaşılan içeriğe göre, Haşlanan sebze suyu dışında meyve ve sebze kabukları da çiçeklerin sevdiği besinlerden biridir. Meyve ve sebzeleri soyduğunuzda kabuğunu normalde atıyor olabilirsiniz. Peki o kabukları atmayıp çiçeğinize besin olarak verebileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? Sebze ve meyvelerin kabuğunu bir kap içinde çoğaltıp ardından çiçeğin toprağına karıştırabilirsiniz.

Cicek (14)

BUDAMAYI İHMAL ETMEYİN

Kurumuş veya zarar görmüş yaprakları ve çiçekleri zamanında budayın. Bu işlem, bitkinin enerjisini daha sağlıklı olan noktalarına iletmesine yardımcı olur. Ayrıca  bitkinizi hastalıklar ve zararlılar açısından düzenli olarak kontrol edin. Eğer bir problem tespit ederseniz, uygun bir insektisit veya fungisit kullanarak tedavi edin.

Kaynak: Viagardenia.com Derleme: Sondakika-24.com