Sakaryalı 6 kanocuya 'milli' davet Sakaryalı 6 kanocuya 'milli' davet

Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında Göztepe ile Altay arasındaki maçın tatil edilmesiyle sonuçlanan olaylarda tribüne fişek atılarak taraftarın yaralanmasına neden olan Furkan Ersanlı, yargılandığı mahkemede verdiği ifadesinde, bileti olmadığı için pankartla birlikte stada girdiğini söyleyerek, “Bileti olmayanlar bu yollarla stada girebiliyor. Pankartı alınca altında meşale sandığım şeyi gördüm. Dakikalar 19.14’ü gösterdiğinde organizasyon olacağını duyduğum için benim de katkım olsun diye meşaleyi üstüme gizledim. Yangın kapısından pankartla girdim. Polise söyledim açtı kapıyı. Güvenliğe de meşale olduğu için ‘Aramam yapıldı’ dedim. Direkt içeriye girdim” dedi.
İzmir’de Gürsel Aksel Stadında 27 Kasım 2022’deki Göztepe-Altay maçında Altay taraftarları, 20. dakikada Göztepe seyircilerinin olduğu bölüme işaret fişeği fırlattı ve bir taraftar yaralandı. Müsabakanın 22. dakikada durdurulmasının ardından M.N.A. isimli Göztepe taraftarı, eline geçirdiği korner bayrak direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e saldırdı. Yaşanan olaylar sonucu hakemin isteğiyle futbolcular soyunma odasına giderken, yaklaşık 25 dakika beklemenin ardından müsabaka tatil edildi.
M.N.A. ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna muhalefet’ suçlarından tutuklanıp daha sonra serbest bırakırken, tribüne fişek atılarak bir kişinin yaralanmasına ilişkin soruşturmada ise gözaltına alınan 23 kişiden 19’u tutuklandı. Soruşturma çerçevesinde tutuklanan 18 kişi daha sonra serbest bırakılırken, tutuklu bulunan Furkan Ersanlı hakkında, ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan diğer 22 sanık için ‘Kasten öldürmeye teşebbüs suçuna yardım’, 11 sanık için ‘Tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak’, diğer 11 sanık için de ‘Tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak müsabaka düzenini bozmak’ suçlarından cezalandırılmaları istendi.
Sanıklar bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Furkan Ersanlı ve 21 tutuksuz sanık ile taraf avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıklardan E.K., raporlu olduğu için duruşmaya katılmazken, mahkeme başkanı iddianameyi okudu.
“Bileti olmayanlar bu yollarla stada girebiliyor”
Sürekli Altay maçlarına gidil geldiğini ancak holigan olmadığını söyleyen tutuklu sanık Furkan Ersanlı, “Her taraftarın istediği gibi derbi maça gitmeyi çok istedim. Alkol aldıktan sonra belediyenin tahsis ettiği otobüslerle stada gitmek üzere yola çıktık. Biletim olmadığı için davul veya pankart alarak stada girebileceğimi düşündüm. Bileti olmayanlar bu yollarla stada girebiliyor” dedi.