Cenaze yardımı ödemeleri milyonlarca çalışan tarafından yakından takip ediliyor. Sadece çalışanlara değil aynı zamanda milletvekillerine de cenaze yardımı veriliyor. Milletvekillerine verilen cenaze yardımı ödeneği Temmuz 2024 itibariyle arttı. Peki yeni cenaze yardımı ne kadar oldu? Milletvekili SGK'lı işçi cenaze yardımı kaç TL?

2024 CENAZE YARDIMI ÜCRETLERİ GÜNCEL

Temmuz 2024 itibarıyla 6 aylık enflasyon oranının belli olması sonrası birçok ödenek gibi cenaze yardımı miktarı da arttı. Cenaze yardımı, milletvekillerine, emekli milletvekillerine, devlet memurlarına ve SGK'lı çalışanlara veriliyor. Son yapılan zamla birlikte yeni cenaze yardımı ücretleri şöyle oldu:

Milletvekili cenaze yardımı: 103.488 TL

Emekli milletvekili cenaze yardımı: 51.744 TL

Devlet memuru cenaze yardımı: 17248 TL

SGK'lı çalışan cenaze yardımı: 3385 TL

CENAZE YARDIMI NEDİR?

Cenaze yardımı, bir kişinin vefat etmesi durumunda, cenaze masraflarını karşılamak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen bir yardımdır. Bu yardım, cenazenin defni ile ilgili masrafları hafifletmek için verilir ve belli şartlar doğrultusunda hak sahiplerine ödenir.

4A 4B 4C Emeklisine Muthis Haber Maas Zammi Oranlari Degisiyor 2-1

KİMLERE VERİLİR?

Cenaze yardımı, vefat eden kişinin prim ödemiş olduğu sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak, aşağıdaki durumlarda hak sahiplerine verilir:

Sigortalının Vefatı: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında sigortalı olarak çalışan kişinin vefatı durumunda, cenaze yardımı ödenir.

Emeklinin Vefatı: Emekli Sandığı, Bağ-Kur veya SSK kapsamında emekli olmuş kişilerin vefatı durumunda da cenaze yardımı ödenir.

Sigortalının Eş, Çocuk, Anne ve Babasının Vefatı: Sigortalının vefat eden eşine, çocuklarına, anne veya babasına cenaze yardımı ödenebilir. Ancak bu durum, sigortalının prim ödemesi gereken bir süre boyunca çalışmış olması şartına bağlıdır.

CENAZE YARDIMI MİKTARI VE BAŞVURU SÜRECİ

Miktar: Cenaze yardımı tutarı, her yıl güncellenen ve belirlenen bir tutar üzerinden ödenir. Bu tutar, SGK tarafından belirlenen ve ilan edilen miktarlara göre değişiklik gösterebilir.

Başvuru Süreci: Cenaze yardımı almak isteyen hak sahipleri, SGK'ya başvuruda bulunmalıdır. Başvuru için gerekli belgeler genellikle şunlardır:

Vefat eden kişinin ölüm belgesi,

Cenaze yardımı başvuru formu,

Bankalara yeni talimat! KKM’de parası olanları yakından ilgilendiriyor Bankalara yeni talimat! KKM’de parası olanları yakından ilgilendiriyor

Hak sahibinin kimlik bilgileri ve banka hesap bilgileri.

Başvuru, vefat tarihinden itibaren belirli bir süre içinde yapılmalıdır. Bu süre genellikle vefat tarihinden itibaren 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Cenaze yardımı, hak sahiplerinin cenaze masraflarını karşılamak için önemli bir destektir ve vefat eden kişinin sigortalı olduğu süre boyunca ödediği primlere bağlı olarak hak edilir.