Zamlı ödemeler için açıklama geldi! Bu aydan itibaren hesaplara 5.683 TL yatacak Zamlı ödemeler için açıklama geldi! Bu aydan itibaren hesaplara 5.683 TL yatacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM), özellikle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) şartlarını kaçıran vatandaşlar için yeni bir erken emeklilik düzenlemesi teklifi sunuldu. 3600 prim günü ve 50 yaş altı olan bireyler, bu yeni düzenleme ile emeklilik fırsatına erişebilecek.

EYT’de kapsam dışı kalan milyonlarca kişiyi sevindirecek son dakika gelişmesi. Yeni EYT ile milyonlara erken emeklilik geliyor. Bu yeni fırsat sayesinde 50 yaş altı kişiler 3600 primle emeklilik hakkını elde edecek. Özellikle Bağ-Kurlular ve ev hanımlarına resmen piyango çıktı. Peki Mini EYT ne zaman çıkacak? Mini EYT kimleri kapsayacak. İşte merakla beklenen erken emeklilik düzenlemesi ve şartlar…

MİNİ EYT GELİYOR

1999 ile 2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) girişi olan vatandaşlar, bu yeni düzenlemeyle erken emekliliğe adım daha yaklaşıyor. Mini EYT olarak adlandırılan bu düzenleme, SSK ve Bağ-Kur sigortalılarını kapsıyor.

MEVCUT DURUM VE BEKLENTİLER

TBMM'de görüşülmekte olan yasa teklifi, yaz aylarında yasalaşabilir. Meclisin tatil kararı almaması, düzenlemenin hızla yürürlüğe girmesine olanak tanıyacak. Böylece milyonlarca kişi için erken emeklilik kapısı aralanmış olacak. İlk etapta mini EYT düzenlemesinden yararlanması beklenen kişi sayısı en az 1.8 milyon olarak açıklandı. Kademeli olarak bu rakamın 3 milyon kişiye kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

KADEMELİ EMEKLİLİK AVANTAJLARI

Yeni düzenleme ile kadın ve erkek çalışanlar için erken emeklilik yaş sınırı olan 50 altına düşürülüyor. Bu, emeklilik sürecinde önemli bir kolaylık sağlayarak, daha genç yaşlarda emekliliğin önünü açıyor. Kadınlar için ise yaş şartı daha da düşüyor. Kadınlar 48 yaş altı emeklilik hakkına sahip olabilecek.

BAĞ-KUR'LULARA ÖZEL İNDİRİMLER

Bağ-Kur prim günlerinde yapılacak indirimlerle, EYT dışında kalan Bağ-Kur sigortalılarına beş yıl erken emeklilik imkanı sunuluyor. Prim gün sayısı 3600 ile 7200 arasında değişecek bu yeni sistem, daha esnek bir emeklilik yolunu mümkün kılıyor. Böylece, eksik prim nedeniyle EYT’yi kaçıran Bağ-Kurlular tam 5 yıla kadar erken emeklilik hakkına sahip oluyor.

TBMM'de onaylanması beklenen bu yeni düzenleme, Türkiye'deki erken emeklilik sistemini daha erişilebilir ve esnek hale getirmeyi amaçlıyor. Detaylar netleştikçe, uygun şartları taşıyan milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürebilir.