Göz alıcı sahilleri, zengin geçmişi ve canlı kültürüyle tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni turistler için cazip kılan esas özellik, elbette büyüleyici gazinolarından başkası değil. 32 gazinonun faaliyet gösterdiği bu ada ülkesi, başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda turistin gündeminde. Avertiss’e göre adayı yılda 2 milyon kadar turist ziyaret ederken ziyaretçilerin %80’i Türkiye’den, %20’lik kısmıysa Rusya, İngiltere ve Almanya’dan geliyor.

Genellikle günün büyük bir bölümünde açık olan KKTC kumarhanelerinin genel oyun donanımlarına baktığımızda ortalama 7-8 rulet masası, 30 kadar kart oyunu masasıyla 150 civarında slot makinesinin bulunduğunu görüyoruz. Bazı masalara katılım için 1-25 dolar arası bir ücret ödemek gerekirken 250 dolarlık giriş ücret talep edilen Texas hold ‘em masaları da kimi müşterilerin ilgisini çekiyor. Büyük kazançlar elde etmek üzere masaya oturan müşteriler için bu kumarhanelerin bazılarında özel VIP odalarının bulunduğunu da ekleyelim.

Avrupa ülkelerine ve Orta Doğu’ya yakınlığı sebebiyle bu bölgelerdeki gazino heveslilerinin ilgi odağı olan KKTC kumarhaneleri, Akdeniz’in masmavi sularında güneşlendikten sonra geceye hazırlanan heyecanlı turistlerin akınına uğruyor. Tesislere giriş yapan müşterilerin ücretsiz istifade edebileceği yiyecek ve alkollü içecek alternatifleri de bu kumarhanelerin beğenilen özellikleri arasında.

Sweet bonanza ile gazino tatili planına gerek yok

Yoğun iş temposundan vakit bulup Kıbrıs’a gidemeyenler için Sweet bonanza slot seçenekleri imdada yetişiyor. Maksimum 21775x kazanma imkânı bulunan Sweet bonanza nereden oynanır diye sorarsanız Sweet bonanza giriş sayfasından kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Sweet bonanza 100 TL gibi bir bonus vererek üyelerinin sevgisini kazanıyor. 441 farklı slot oyunu ve canlı casino oyunlarının da yer aldığı sitede Sweet bonanza oyna diye birbirini teşvik eden arkadaşlar, burada buluşarak heyecanlarını zirveye taşıyor.

Kumarhanelerin yerel ekonomiye katkısı

Kuzey Kıbrıs’ın büyüyen kumarhane turizmi endüstrisi, ülkenin ekonomisine ciddi katkılarda bulunuyor. Kumarhane tesisleri gerek otel rezervasyonları gerekse eğlence aktiviteleri vb. yan unsurlardan muazzam gelirler elde ederek yerel halkın istihdamı için de doğrudan büyük olanaklar sağlıyor. Konaklama, gıda ve taşımacılık sektöründe çalışan ada halkı için kayda değer bir gelir kapısı oluşturuyorlar.

  • KKTC Turizm Planlama Dairesi verilerine göre adada toplam 166 konaklama tesisi ve 27.138 yatak kapasitesi mevcut.
  • Kıbrıs Haber Ajansı’na göre 2023’te kumarhane turizmi sebebiyle adaya gelenlerden 418 milyon euro elde edilerek bir rekora imza atıldı.
  • Kumarhane amaçlı ziyaret eden turistlerin kişi başına 634,9 euro harcamış olduğu da belirtiliyor.
  • En çok harcamanınsa 120,23 euro ile İsrailliler tarafından yapıldığı ifade ediliyor.

Kumarhane sektörünün dünyanın farklı bölgelerinde yarattığı doğrudan ve dolaylı istihdamla yerel ekonomiye olan muhtelif katkıları, KKTC örneğinde de gerçekliğini bir kez daha kanıtlamış durumda.

Rakip ülkelerle çekişmeler ve regülasyon meselesi

Her ne kadar Akdeniz’in ortasında göz kamaştıran bir ada ülkesi olarak milyonlarca misafir ağırlasa da Avrupa’nın önde gelen kumarhaneleriyle kıyaslandığında KKTC kumarhanelerinin dönemsel olarak rakiplerinin gerisinde kalabildiğini görüyoruz.

Dijital eğlence: Pin Up ile internet dünyasında unutulmaz maceraları keşfetmek Dijital eğlence: Pin Up ile internet dünyasında unutulmaz maceraları keşfetmek
  • Avusturya, Fransa ve İsviçre gibi Batı Avrupa ülkelerindeki tarihî dokuya sahip ultra lüks kumarhaneler, düzenli oyuncular için daha cazip bir seçenek olabiliyor.
  • Statista’ya göre Avusturya’daki kumarhane gelirlerinin 2024 sonunda 627,2 milyon avroya ulaşması beklenirken bu tutarın KKTC’nin kumar gelirlerinden çok daha fazla olduğu bir gerçek.
  • Globaldata’nın verilerine göreyse Fransa’daki kumarhane endüstrisinin piyasa büyüklüğü 2,3 milyar dolara ulaşarak KKTC’ye fark attı.
  • Regülasyonlar sebebiyle KKTC vatandaşlarının bu kumarhanelerde kumar oynayamaması da üzücü bir durum.

Sonuç olarak, Akdeniz güneşinin ısıttığı sahilleriyle, engin tarihiyle ve elbette kumarhaneleriyle KKTC, kumar meraklılarının uğrak noktası hâline geldi. Kumarhane sektörü kendi piyasasının yanında yerel ekonomiye can verirken ada halkının maddi gelirini artıran önemli bir etmen durumunda. Ne var ki bazı açılardan Avrupalı rakiplerinin gerisinde kalan KKTC kumarhanelerinin geliştirmesi gereken yanları da var. Yine de merkezi konumu sebebiyle çok sayıda kumar sevdalısını cezbetmeyi başarıyor.

Editör: özge Özkan