EYT'siz erken emeklilik detayları ortaya çıktı. Milyonlarca kişi bu 7 formül sayesinde hemen dilekçe vererek erken emeklilik hakkını elde edecek. EYT'yi kaçıran, yeni fırsatları değerlendirmek isteyen SSK ve bağ kurulları için erken emeklilik formülleri netleşti. İşte milyonlara erken emeklilik getirecek o formüller…

Erken emeklilik fırsatları Türkiye'de milyonlarca çalışan için büyük önem taşıyor. Çünkü çalışma hayatının içinde uzun yıllar boyunca yıprananlar bir an önce emeklilik hakkını almak ve düzenli bir gelire sahip olmak istiyor. Emekli olabilmek için aranan şartlar bazı durumlarda esnetiliyor. Örneğin sigorta giriş tarihinden önce çocuğu olan kadınlar, askerlik yapan erkekler, engelliler, ağır Engelli çocuğu olan anneler ve yıpratıcı işte çalışanlar bu konuda avantajlı duruma geçiyor. Özellikle eyt'yi kaçıranlar için bu formüller erken emekliliğin kapısını aralıyor. İşte erken emeklilik için 7 formül…

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ÇOCUK AVANTAJI

Kadın sigortalılar, sigorta başlangıç tarihinden önce Çocuk dünyaya getirmeleri durumunda bu süreyi borçlanabiliyor ve böylelikle emeklilik yaşını öne çekebiliyor. Her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplam 6 yıl borçlanma hakkı bulunuyor.

ERKEK SİGORTALILARA ASKERLİK AVANTAJI

Yine erkek sigortalılar da, sigorta başlangıç tarihinden önce askerliklerini yapmaları halinde emeklilik yaşını öne çekebiliyor. Erkek sigortalılar için, 1 yıla kadar erken emeklilik fırsatı var.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERE PRİM DESTEĞİ

Sigortalı olarak çalışan anneler, Ağır engelli çocukları olmaları halinde devlet tam prim desteği alarak emeklilik süresini öne çekebiliyor. Devletin verdiği prim desteği toplam Prime ekleniyor ve böylelikle Ağır engelli çocuğuna bakmakla yükümlü olan anneler daha erken emekli oluyor.

YIPRATICI İŞLERDE ÇALIŞANLAR

Madencilik, Metal Sanayi, civa üretimi, gazetecilik gibi yıpratıcı işlerde çalışanlar da yıpranma payı ile erken emeklilik fırsatına sahip oluyor.

UGR Asansör: Samsun'un İlk Asansör Şirketi Olarak Başarı Hikayesi UGR Asansör: Samsun'un İlk Asansör Şirketi Olarak Başarı Hikayesi

ENGELLİLERE VERGİ İNDİRİMİ İLE ERKEN EMEKLİLİK

Engelli çalışanlar için de devletten vergi indirimi fırsatı var. Sigorta başlangıç tarihine göre engelliler yaşa bakılmadan 10 ya da 12,5 yıl sigortalılık süresiyle emekli olabiliyor.

MALULEN EMEKLİLİK

Erken emeklilik için diğer bir avantaj ise malulen emeklilik. Çalışma hayatı sırasında meslek hastalığı ya da iş kazası gibi bir durumla karşı karşıya kalanlar 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün primleri olmaları durumunda malulen emekli olabiliyor.

KISMİ EMEKLİLİK

Yine sigorta başlangıç tarihine göre kısmi emeklilik fırsatlarından faydalanmak mümkün. Sigorta girişine göre kısmi emeklilik imkanı 10 yıl ve 12,5 yıl sigortalılık süresine göre değişiklik gösteriyor.