Yaşam standartlarını doğrudan etkileyecek zam oranı ile ilgili çalışmalar sürerken flaş bir kulis bilgisi paylaşıldı. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram tarafından yapılan açıklamayla milyonlarca emekli sevince boğulacak. Emekli maaşlarına Temmuz ayı itibariyle yapılacak zam oranı ne? Milyonlarca emekli Temmuz ayında ne kadar maaş alacak?

SSK, Bağkur ve Memur emeklileri Temmuz ayında emekli aylıklarına yapılacak zam tutarlarını merakla beklerken hesaplamalar ve tahminler de gelmeye başladı. Asgari ücrete ara zam yapılmayacağı açıklanırken emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam oranı da tartışma konusu oldu. Beklenen flaş gelişme kulis bilgileriyle paylaşıldı. Emekli maaşlarına Temmuz ayı içerisinde yüzde 25 ila yüzde 30 arasında bir zam yapılması gündemde.

EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE 30 EK ARTIŞ MÜJDESİ

Kağıt Havlu ve Tuvalet Kağıdı BİM’de İndirimde! Yeni Fiyatları Gören Kapış Kapış Alıyor Kağıt Havlu ve Tuvalet Kağıdı BİM’de İndirimde! Yeni Fiyatları Gören Kapış Kapış Alıyor

Emekliler, Temmuz ayı içerisinde yılın ilk 6 ayında belirlenen enflasyon verisi çerçevesinde maaşlarına zam alacak. İlk 5 ayın enflasyon oranlarına göre yüzde 22,72 oranında zam yapılması kesinleşti. Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte kesin maaş zam oranları ortaya çıkacak. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram ise zam oranlarına ilaveten emekliye refah payı verilmesi ve bu çerçevede zam oranına ilaveten ek yüzde 30 oranında artış yapılabileceğini aktardı.

KÖK MAAŞ SORUNU

Emekli maaşı 10 bin TL'nin altında olan yani kök maaşı 8 bin TL olan emeklilerin ise Temmuz ayında yapılacak zamdan tam olarak yararlanabileceğinin altını çizen Bayram, en düşük emekli maaşı için de düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 15 BİN TL OLACAK MI?

Temmuz ayında emeklilere yapılacak zam oranı, kök aylıklarının ve taban asgari emekli aylığının yükseltilmemesi halinde işlevsel olmayacak. Bu nedenle yapılacak bir düzenleme ile ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak son dakika müjde açıklamasıyla en düşük emekli maaşının 15.000 TL'ye yükseltilebileceği de konuşuluyor.