TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur maaşlarında, SSK ve Bağ-Kur ile Emekli Sandığı emeklilerinin maaşlarında artış oldu. Emekli ve memur maaşlarında zam oranının netleşmesinin ardından gözler kök maaşlara çevrildi. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak, kök maaş düzenlemesi var mı, yok mu merak edilirken kök maaşı 8 bin TL’nin altında olan emekli vatandaşların 10 bin TL emekli aylığı almaya devam edecek olması tepki çekerken kök maaşa düzenleme talepleri de artmaya başlamıştı. Hükümet, kök maaşa düzenleme için harekete geçti ve gözler bu akşam yapılacağı belirtilen toplantıya çevrildi.

EMEKLİ MAAŞINA ZAM İÇİN 4 İSİM BİR ARAYA GELİYOR

En düşük emekli maaşında nasıl bir düzenleme olacak, en düşük emekli maaşı artacak mı, kök maaşa düzenleme var mı sorularına yanıt aranırken hükümet kanadında emekli maaşına zam için sürpriz bir toplantı kararı alındığı aktarılıyor. Emekliye zam için alınan toplantı kararında 4 ismin bir araya geleceği belirtiliyor. Toplantının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş arasında gerçekleşeceği aktarıldı.

Emekli Maasina Zam Icin Surpriz Toplanti Karari Emekli Zammi Zirvesi Heyecanlandirdi-1EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN FORMÜL

AK Partili bir yetkilinin de sürpriz toplantı ve emekli maaşı zammına ilişkin açıklama yaptığı ve emekliye seyyanen zammın mümkün görünmediğini, en düşük emekli maaşının yukarı çekilebileceğini söylediği de gündemdeki sıcak başlıklar arasında. Temmuz ayında enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 24,73 oranında zam alacak. Yine memur emeklisi de hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme hesaplandığında yüzde 19,31 oranında zam alacak. Kök maaşı 8 bin TL’nin altında olan emekli vatandaşların ise 10 bin TL maaş almaya devam edecek olması tepkileri beraberinde getirdi. Hükümet ise tepki çeken bu duruma çözüm için harekete geçti.

Emekli Maasina Zam Icin Surpriz Toplanti Karari Emekli Zammi Zirvesi Heyecanlandirdi-2GÖZLER BUGÜNKÜ TOPLANTIDA

Zamlı ödemeler için açıklama geldi! Bu aydan itibaren hesaplara 5.683 TL yatacak Zamlı ödemeler için açıklama geldi! Bu aydan itibaren hesaplara 5.683 TL yatacak

Maaş zammı için gündeme gelen ilk 2 formül çeşitli sebeplerden dolayı hayata geçirilemedi. İlk formül olarak kök maaşların artırılması ve en düşük maaşın 12 bin TL seviyelerine çıkarılması gündeme geldi ancak makas daralması sebebiyle bu formüle sıcak bakılmadı. İkinci bir formül olarak 2 bin TL ila 2 bin 500 TL arasında bir seyyanen zam yapılarak makasın korunması ve en düşük maaş seviyesinin de yukarıya çekilmesi üzerinde çalışıldı. Fakat bu da bütün SGK ve Bağ-Kur emeklilerine zam yapılması anlamına geleceğinden dolayı yüksek maliyet üretebilecek bir formül olarak değerlendirildi. Şimdi ise gözler üçüncü bir formülde. Hayata geçirilecek yeni formül ile hem kök maaş sorununun çözüme kavuşması hem de Hazineye yükün çok fazla olmaması göz önünde bulundurulacak. Gözler bugünkü sürpriz toplantıya çevrilirken 4 ismin bir araya geleceği bu toplantıda emekli zammı için net bir çözüm bulunması bekleniyor.