Merakla beklenen Haziran ayı enflasyonu açıklandı ve enflasyon verilerinin ardından kalem kalem zam hesaplamaları başladı. Haziran ayı enflasyonu ile birlikte 6 aylık üretici enflasyonu da belli oldu. Üretici enflasyonu yaklaşık yüzde 20’yi bulurken bu durum akaryakıttaki maktu ÖTV’yi de değiştirdi. Güncel enflasyon rakamları sonrasında benzin, motorin ve otogaza ÖTV zammı geldi. Güncel akaryakıt fiyatları ve zam oranı merak ediliyor. İşte 3 Temmuz 2024 Çarşamba güncel akaryakıt fiyatları…

AKARYAKITA ÖTV ZAMMI

ŞOK'ta Sucuk, Peynir, Süt, Kuruyemiş İndirimi Başladı! Cüzdanını Kapan Koşsun Fiyatlar En Dipte ŞOK'ta Sucuk, Peynir, Süt, Kuruyemiş İndirimi Başladı! Cüzdanını Kapan Koşsun Fiyatlar En Dipte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından 6 aylık üretici enflasyonu da belli oldu. Üretici enflasyonu yaklaşık yüzde 20’yi bulurken açıklanan verilerin ardından akaryakıta zam geldi. Akaryakıta gelen ÖTV zammı araç sahiplerini bir hayli düşündürürken bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında akaryakıttaki maktu ÖTV’nin 6 ayda bir üretici enflasyonuna göre artırılmasına karar verilmişti. Akaryakıta gelen ÖTV zammının ardından gözler tabeladaki güncel rakamlara çevrildi.

Akaryakit Fiyatlarina Kallavi Zam Tabelayi Goren Cok Uzulecek-1BENZİN, OTOGAZ VE MOTORİNE ZAM

Sözcü’de yer alan habere göre benzin, motorin ve otogaza zam geldi. Buna göre litrede motorinde 8,86 TL, benzinde 9,45 TL, otogazda ise 7,26 TL olan maktu ÖTV tutarlarına yüzde 19,49 oranında zam geldi ve litrede maktu ÖTV tutar benzinde 11,29 TL, motorinde 10,59 TL’ye ve otogazda 8,67 TL’ye yükseldi. Buna yüzde 20’lik KDV’nin de eklenmesiyle litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 20 kuruş ve otogaza 1 lira 70 kuruş zam geldi. Zam sonrasında güncel akaryakıt fiyatları araştırılmaya başlandı. Zam sonrasında benzinin litre fiyatı İstanbul’da 44,69 TL’ye, Ankara’da 45,69 TL’ye, İzmir’de ise 46,05 TL’ye çıktı. Güncelleme sonrasında motorinin litre fiyatı ise İstanbul’da 44,60 TL’ye, Ankara’da 45,63 TL’ye ve İzmir’de 46,00 TL’ye yükseldi. 

Akaryakit Fiyatlarina Kallavi Zam Tabelayi Goren Cok Uzulecek-2SİGARA VE ALKOLE DE ZAM

Yaşanan ÖTV artışıyla beraber sigara ve alkollü içkiye de zam yansıyor. ÖTV artışı sonrası sigaradan alınmakta olan maktu vergi tutarı 4,8 TL’den 5,7 TL’ye yükseldi. Sigara firmalarının bunu satış fiyatına yansıtması bekleniyor. Alkollü içeceklerden alınmakta olan asgari maktu vergi tutarı da yurt içi ÜFE oranında yükseltildi. Buna göre yüzde 45 alkol derecesine sahip olan 1 litrelik rakıdan alınan ÖTV 478,13 TL’den 571,3 TL’ye çıkarıldı.