Hem elektrik tasarrufu hem de sağlık gibi konular nedeniyle vantilatör kullanımının klimaya göre pek çok getirisi bulunmaktadır. Ekonomik anlamda da daha ucuz olan vantilatör en uygun seçenek olabilir. Fakat çoğu durumda vantilatörün yeteri kadar iyi serinletemediği ve ortamı soğutamadığı da yadsınamaz bir gerçektir.İşte böyle bir durumda kaldıysanız vantilatörü klimaya dönüştürmek hiç fena bir fikir değil.

Sıcaklar bastırdı, meteoroloji verilerine göre sıcaklıklar normallerin üzerinde seyretmeye devam edecek. Bu da özellikle ev ortamında bunaltıcı derecede nem ve sıcaklık demek. Haliyle insanlar da vantilatör ve klima gibi alternatiflere yöneliyorlar. Instagram hesabı üzerinden paylaşımlar yapan hulyaisback isimli kanal tarafından paylaşılan bir serinleme yöntemi ise viral oldu. Kanalda paylaşılan yöntem ile vantilatörünüzü kolaylıkla klimaya çevirmeniz mümkün. bu şekilde hem elektrik faturasında tasarruf sağlıyorsunuz hem de klima çarpmasından korunuyorsunuz.

Klima (11)

VANTİLATÖR NASIL KLİMAYA ÇEVRİLİR?

Sıcak yaz günlerinde kullanılabilecek olan bu yöntem sayesinde kolaylıkla vantilatörlerinizi klimaya çevirebilirsiniz. Vantilatörleri klimaya çevirmek için öncelikle bir geniş bir şişeyi ortadan ikiye kesin. Daha sonra şişenin üst kısımlarına yani kestiğiniz kısma yakın olan yerlere elikler açın. Daha sonra bu deliklerden birinden ip geçirerek iki kısmı birbirine bağlayın.

Ardından şişe parçalarının içine buz küpleri atarak vantilatörün arka kısmına ipi kullanarak asın. Vantilatörü çalıştırın ve 10 dakika bekleyin. 10 dakika içinde tam randımanına ulaşacak olan vantilatör bir klimadan bile daha serin çalışmaya başlayacak.


KLİMA ÇARPMASI NASIL GEÇER?

Klima çarpması genellikle uzun süre klimaya maruz kalmak sonucu vücutta oluşan rahatsızlıklardır ve belirtileri arasında baş ağrısı, kas ağrıları, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı bulunur. Bu durumu hafifletmek için öncelikle klimanın doğrudan üflemesini engellemek, ortam sıcaklığını çok düşük tutmamak ve yeterince su içmek önemlidir. Ayrıca, sıcak-soğuk dengesi sağlanmalı ve serin ortamdan ani olarak sıcak ortama çıkılmamalıdır. Belirtiler devam ederse, bir sağlık profesyoneline danışmak faydalı olacaktır.

Klima (10)


KLİMADA ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN BİLMENİZ GEREKEN ALTIN KURALLAR

Klima ile elektrik tasarrufu yapmak için, öncelikle klimayı doğru sıcaklıkta ayarlamak önemlidir. Yazın 24-26°C, kışın ise 18-20°C idealdir. Klima filtrelerini düzenli olarak temizleyerek cihazın verimli çalışmasını sağlamak gerekir. Klimayı çalıştırırken kapı ve pencereleri kapalı tutarak soğutma veya ısıtma kaybını önleyin. Ayrıca, klimayı güneşin doğrudan geldiği saatlerde çalıştırmaktan kaçının ve odadaki hava akışını engellemeyecek şekilde yerleştirin. Programlanabilir termostat kullanarak ihtiyaçlarınıza göre otomatik açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler, klima kullanımında enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Diyarbakırlı Ramazan Hoca’nın katili cezasını buldu Diyarbakırlı Ramazan Hoca’nın katili cezasını buldu

Kaynak: Gazete Pencere