Zammın ardından ödemeler 10 bin TL’ye dayandı! Devlet desteğinde büyük artış Zammın ardından ödemeler 10 bin TL’ye dayandı! Devlet desteğinde büyük artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz tarihinde enflasyon verilerini açıkladı ve TÜİK’in üretici enflasyonunu açıklaması ile birlikte ÖTV vergisi de güncellendi. ÖTV’deki güncelleme ile beraber bir paket sigaranın fiyatı ile 70’lik rakı fiyatının artış yaşadığı belirtildi. Bir sigara fiyatına ise 10 TL birden zam geldiği aktarılırken en ucuz sigara fiyatı 67 TL oldu. Sigara tiryakileri zam haberi karşısında şaşkına dönerken sigara tutkunları kara kara düşünmeye başladı. İşte detaylar…

ÖTV’DE GÜNCELLEME

Açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine bağlı olarak akaryakıt, alkollü içecekler ve tütün mamullerine ÖTV tutarlarında güncelleme yapıldığı belirtildi. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan gelen açıklamanın ardından ÖTV’deki güncelleme sonrası sigaradaki zam oranının ve güncel sigara fiyatlarının ne durumda olduğu merak edildi. 6 aylık üretici enflasyonunun yüzde 19,49 olarak gerçekleştiğini hatırlatan GİB, ÖTV tutarlarının ise bir paket sigarada 6,49 TL zamla 33,3 TL’den 39,5 TL’ye, birada 1,51 TL zamla 7,78 TL’den 8,29 TL’ye , şarapta 7,45 TL zamla 38,24 TL’den 45,69 TL’ye ve yüksek alkollü içeceklerde ise her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 TL zamla 12,69 TL’ye yükseldiğini bildirdi.

Temmuzda Zam Yagmuru Sigara Tiryakileri Cok Uzulecek Fiyatlar Artti-1BİR SİGARA GRUBUNA 10 TL ZAM

Türkiye Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından bugün resmi olarak yapılan açıklamada ÖTV zammıyla beraber sigara fiyatlarındaki zamma yer verilirken bir sigara grubunda ise fiyatların 10 TL birden arttığı ve en ucuz sigaranın 67 TL’ye çıktığı öğrenildi. Sigara fiyatlarındaki ücret değişikliği sigara tiryakilerinin moralini bozarken bir sigara grubunun yeni fiyat listesini duyurmasının ardından gelen 10 TL2lik zam ve güncel fiyatlar da şaşırttı. Bu sigara grubuna paket başına 10 TL zam geldi.

Temmuzda Zam Yagmuru Sigara Tiryakileri Cok Uzulecek Fiyatlar Artti-2EN UCUZ SİGARA 67 TL OLDU

Sigaraya gelen ÖTV zammının ardından bir sigara grubunun yayınladığı zam listesine bakıldığında en ucuz sigaranın 67 TL, en pahalı sigaranın ise 78 TL olduğu görüldü. Öte yandan Temmuz ayındaki ÖTV güncellemesi sonrası Türkiye’de faaliyet göstermekte olan diğer sigara grupları ile alkollü içeceklerin de zamlanması beklenmekte.