Mersin’in Tarsus ilçe Belediyesinin hizmete sunduğu kreşler, dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitime katkı sunuyor.

Tarsus Belediyesi, ilçede kreş açmaya devam ediyor. Şehitler Tepesi Mahallesi Veyis Kemal Erdem Kreş ve Gündüz Bakım Evi ve Akşemsettin Mahallesi kreş ve gündüz bakım evini hizmete açan Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdağan, vatandaşların çocuklarını güvenle göndereceği ve çocukların keyifli vakit geçireceği kreşleri sunuyor. Mevcut alanı en büyük olan Akşemsettin Mahallesi’nde açılan kreşte 5 sınıfta 150 kişilik kontenjan, sinema salonu ve atölye alanları bulunuyor. Şehitler Tepesi Mahallesi’nde açılan kreşte ise 2 sınıf yer alırken, 50 kişilik kontenjanı bulunuyor.

Kadınların istihdamını destekleyerek, çocukların nitelikli bir eğitim almasına imkan sağlayarak kreşlere önem verdiklerini söyleyen Bozdoğan, "Göreve geldiğimizde bir tane kreş vardı. Tek bir kreş. Çocuklarımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Cumhuriyetçi, Atatürkçü ilkelerine sahip evlatların yetişmesi için bu kreşlerin yaşayarak öğrenilmesinin doğruluğu ortadadır. Az önce iki tane kreş daha gezdim. Bir tane eklersek yapılan Yarbay Şemsettin’deki kreşimiz, diğeri Akşemsettin Mahallesi’ndeki kreşimiz. İçerisinde sinema salonu bile var. Son derece modern, belki de Türkiye’de görünmeyen, geniş bir alanda ortaya konulan antialerjik kreşler. Bir hekim olarak bunu söylüyorum. Antialerjik olmasının ne kadar doğru olduğu ortada. Gelecekteki sağlıkları açısından da önemli" dedi.

"Bugün 300’ü geçen açılış yapan bir Tarsus Belediyesi var"

Göreve geldikleri günden bugüne kadar 300’ü geçen açılış yaptıklarını belirten Bozdoğan, "Bizim imkanlarımız çok mu fazla? Hayır ama ek kaynakları akıllı ve bilinçli bir şekilde ortaya koyduğumuzda projeleri isabetli olarak ortaya koyduğunuzda elbette ki kazanırsınız. Basit iki tane önemli görülen herkesin basit dediği projede belediyenin net karının 400 milyon liraya yakın olacağı, muhtarımın anlattığı gibi benim mahallemdeki projeler diyor. Özünde bakacak olursanız bu mahallelerde Tarsus’ta 180 tane mahalle var. 46 tane merkez mahalle, 134 tane ev, köy ve beldelerimiz var. Her birinin ayrı ayrı sorunları var. Elbette hepsine ulaşmak zorundayım. Ama bunu sağlarken de maalesef ekonomik sıkıntının ne olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Ve bunun için de bütün arkadaşlarım, başkan yardımcısıdır, müdürlerimdir, memurlarımdır, işçilerimdir ama herkesin özveriyle Cumhuriyetin idealler ordusu gibi aslanlar gibi çalışması gerekiyor" diye konuştu.

Tarsuslu olmaktan gurur duyduklarını vurgulayan Bozdoğan, "Bugün Allah’a şükürler olsun 4 yıl bitti. 300’den fazla açılış. Bugün bu belediye ait 2. ekmek fabrikasını açıyoruz. Öncekinin üç katına yakın günlük ekmek çıkacak. Yani ekmek sayımız 130 bine ulaşacak. 37 yıldır ben bu kente hizmet ediyorum. Öğlende hasta baktım. Çünkü benim bir halkıma borcum var. Bana 95 bin oy verdiniz. Bunu sonuna kadar hakkınızı helal ettirmek için daha fazla çalışacağımdan hiçbirinizin şüphesi olmasın. Bugün burada bu açılış için bir arada sizlerle bir arada olduğum için hepinize çok teşekkür ediyorum. Çok değerli, çok kıymetli insanlar var. Ayaklarınıza sağlık. İyi ki varsınız. Bu memleket bizim. Tarsus’ta olmaktan gerçekten onur duyuyorum. Tarsus’ta yaşamaktan da gurur duyuyorum" ifadelerini konuştu.

Konuşmaların ardından kreşlerin açılışı yapıldı.