TÜBİTAK Başvuru ve İzleme Sistemi (BİDEB) tarafından desteklenen 2237-A Sosyal Bilimlerde Başarı Testi Geliştirme ve Deneysel Tasarım Etkinliği, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesinde başladı.

Düzenlenen etkinlikte; Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Kalender, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Arıkan, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Doğan Şahin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Volkan Doğan ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eren Can Aybek eğitim veriyor.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Günay’ın yönettiği etkinliğe, 10 kişi Anadolu Üniversitesinden 11 kişi ise farklı üniversitelerden katılım gösterdi. Etkinlikte “Başarı Testi Geliştirmek İçin Temel Ölçme ve Değerlendirme Kavramları ve İstatistiksel Bilgiler”, “Başarı Testi Geliştirmede Güvenirlik ve Geçerlik Uygulamaları, Başarı Testi Geliştirmede Madde Analizi Uygulamaları”, “Madde Tepki Kuramının Temelleri ve Boyutluluk Analizleri, MTK Modellerinden Rasch Modele Dayalı Bir Başarı Testi Analizi”, “Nedensellik ve Deneysel Tasarıma Giriş, Denekler-Arası Deneysel Tasarım, Denekler-İçi ve Karma Deneysel Tasarıma Giriş, Deneysel Verinin Analizi”, “Deneysel Çalışmalarda Başarı Testlerinin Kullanımı (Kuram, Uygulama)” başlıklı eğitimler verilecek.

“Lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Semra Günay, "Bugün çok kıymetli hocalarımızla birlikte bu etkinliği beraberce yürüteceğiz. Aslında bu çalışma bir TÜBİTAK projesinin çocuğu. Biz daha önce TÜBİTAK 3005’i yazdık. İnönü’den Sakarya’ya Millî Mücadele Rotasının Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesi adıyla yürütülen bu projede bir rota belirledik ve bu rotada turizm aracılığıyla bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak istiyoruz. Bunun da ötesinde lise ve üniversite öğrencilerinin tarih ve coğrafya eğitimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu sebeple de bir başarı testi geliştireceğiz. Bu projeyi yazarken en iyilerden destek alalım, böylece mükemmel bir çalışma ortaya koyalım istedik. Bahara kadar başarı testlerimizi geliştirip baharda sahaya çıkmayı planlıyoruz. Bizlere faydalı olacağına eminim fakat hep birlikte öğreneceğimiz için katma değerinin daha yüksek olacağını düşünüyorum."

Turizm Fakültesi ve İİBF’de düzenleniyor

TÜBİTAK 2237-A programı çerçevesinde oluşturulan etkinlik, katılımcılara başarı testi geliştirebilme ve deneysel tasarımla bilimsel çalışma yürütebilme becerilerini kazandırmayı hedefliyor. Eğitim teorik ve uygulamalı şekilde yürütülüyor. Eğitimler Turizm Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştiriliyor.