Nohut yemeği, geleneksel lezzetler arasında Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan yemekler arasındadır. Besleyiciliği açısından en özel bakliyatlardan olan nohut, genellikle pilav üstünde ya da yemeği yapılarak tüketilir. Enerji sağlayarak karbonhidrat açığını kapatmada etkin rol oynayan nohut yemeğinin gaz yapma sorunu ise yadsınamaz bir gerçektir. Peki iyi ama nohut yemeğinin gaz yapması nasıl önlenir? Pişirirken 1 çay kaşığı nohut eklemeniz yeterli oluyor...

Öncelikle kuru fasulye ve nohut gibi bakliyat yemeklerinni sert olmaması için bir gece önceden suya bırakmanız ve ıslatmanız en önemli aşamalardandır. Bu adımı mutlaka uygulamanız gerekmektedir.

Nohut (3)

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Temenni ediyorum ki yakın bir zamanda somut adımları atarız Cumhurbaşkanı Erdoğan; Temenni ediyorum ki yakın bir zamanda somut adımları atarız

1 ÇAY KAŞIĞI KİMYON EKLEMEK YETİYOR

Nohut yemeğinin ortaya çıkardığı gaz sorunun önüne geçmek sandığınızdan daha kolaydır. Tencereye nohut yemeği piştiği esnada 1 çay kaşığı kimyon baharatı eklemek nohut yemeğinin gazını alıyor böylelikle mide problemi yaşamanızın önüne geçiyor. 

KABUKLANMAMASI İÇİN UN ŞART

Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyat grubunun yemeklerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de tanelerin kabuklanması ve bu kabukların diş kovuklarına girerek rahatsız etmesidir. Bu sorunun önüne geçmek içinse bir tutam unu yemek pişerken tencereye ilave etmeniz gerekmektedir.

İŞTE GAZ YAPMAYAN LEZZETLİ NOHUT YEMEĞİ TARİFİ

MALZEMELER

300 gram kuşbaşı dana eti
3 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 adet soğan (yemeklik doğranmış)
1 yemek kaşığı domates salçası
1/2 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı toz kırmızı biber
500 gram nohut (bir gece önceden ıslatılmış)
2 su bardağı su

Nohut (2)

TARİF

300 gram kuşbaşı eti, üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyin.
Yumuşayana kadar haşlayın.
3 yemek kaşığı tereyağını 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile birlikte tencerede kızdırın.
Üzerine 1 adet yemeklik doğranmış soğanı da ekleyin ve pembeleşinceye kadar kavurun.
1 yemek kaşığı domates salçası, yarım yemek kaşığı biber salçası, 1'er çay kaşığı tuz, karabiber ve toz kırmızı biber ve haşlanmış kuşbaşını da ilave edip karıştırmaya devam edin.
Son olarak 500 gram haşlanmış nohut, 2 kepçe et suyu ve 2 su bardağı suyu da ekleyip tencerenin kapağını kapatıp pişirmeye bırakın.
Etler yumuşacık olduğunda ve yemeğin suyu hafif koyulaşınca nohut yemeğiniz olmuş demektir,

Kaynak: Mynet.com Derleme: sondakika-24.com