İlçeye bağlı Bekereci köyünde dedesinden kalma 35 dönümlük atıl araziye 50 binden fazla lavanta fidesi eken Yunus Kandırmaz, 4 yıl içinde ektiği lavantalardan gelir elde etmeye başladığını dile getirdi. Bahçede çapalamadan fide ekmeye, sulamadan hasada tüm işlerde köy sakinleri istihdam edilmekte. Hasadın sonrasında yağ yapımında kullanılmayan ve kozmetik firmalarına gönderilmeyen ürünler, bahçe sahibi tarafından köylülere hibe edilmektedir. Köylüler, bu ürünlerden süs eşyası yapıp satarak ek gelir kazanmaya devam ediyor.

Koylulerin Yeni Gecim Kaynagi Oldu-1
Bahçede çalışan Bekereci köyü sakini 58 yaşındaki Yeter Yan, lavanta bahçesinin köylerinin tanıtımına büyük katkı sağladığını dile getirdi. Köylerinin adının artık lavantayla anılmaya başlandığını söyleyen Yan, bahçenin kendileri için de gelir kapısı olduğunu sözlerine ekledi. Yan, burada çalışmanın kolay ve rahat olduğunu söyleyerek, "Bahçe, bizim geçinmemize de yardımcı oluyor. Mesela çapasını, sulamasını, biçmesini, her türlü toplamasını yapıyoruz. Maddi olarak bize her türlü yardımcı. Köyümüz için çok iyi oldu. Burada çalışmak da ayrı güzel. Her yer mis gibi kokuyor. Hiç yorulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir’in 3 ilçesinde ciğerlerimiz yanıyor! Karayolu trafiğe kapatıldı İzmir’in 3 ilçesinde ciğerlerimiz yanıyor! Karayolu trafiğe kapatıldı

Koylulerin Yeni Gecim Kaynagi Oldu-2
Köy sakini Hanife Kandırmaz da köylülerin ve akrabası olan Yunus Kandırmaz'ın kurduğu bahçenin kendileri için yeni bir gelir kaynağı olduğunu belirtti. Bahçede 4 yıldan bu yana hemen her işte çalıştığını söyleyen Kandırmaz, "Ben çocuklarımı üniversitede okuttum, hepsi memur oldu. Hepsini buradan kazandığım parayla okuttum. Buranın çapasını yapıyoruz. Çiçek zamanı çiçeğini toplayıp yağını yaptırıyoruz. Burası bizim için iyi bir uğraş, hobi oldu. Burada çalışmaktan çok mutluyuz." dedi. Bahçe sahibi Yunus Kandırmaz, endüstriyel makine imalatı yaptığını ve 4 yıl önce köyüne dönerek dedesinden kalma atıl durumdaki araziyi lavantayla değerlendirdiğini söyledi. Lavanta bahçesinde sürekli iş olduğunu anlatan Kandırmaz, kış mevsimi ektikleri fideleri, bahar aylarında çapalayıp suladıklarını, yaz mevsiminde de hasat ettiklerini belirtti. "Burada yıl boyunca 20-25 kişi çalışıyor. Bazen 35 kişiyi de bulabiliyor. Çapa zamanı buradaki işçilere 250-300 bin liralık bir ödenek ayırıyoruz. Dört kez çapa yapıyorlar. Diğer ekim, sulama ve hasat zamanı içinde 150-200 bin liralık bir ödenek var. Yani yıl içinde köylülerimize 500 bin liraya yakın bir ödeme yapıyoruz. Bu sezon bu rakamın üzerine çıkacağımızı da düşünüyoruz. Köylümüz, kendilerine istihdam sağlandığı için memnun olduklarını söylüyorlar. Biz de dededen kalma arazimizin insanlara gelir kapısı olmasından dolayı mutluyuz ayrıca köylülerimiz buradaki çiçeklerden yaptıkları süs eşyalarını da satarak ekstra gelir elde edebiliyor” ifadelerini kullandı.