Klima, yaz aylarında sıcakların bastırdığı şu günlerde en çok başvurulan elektronik cihazlardan biridir. Son zamanlarda kullanımı artan klimanın elektrik faturasına büyük bir yük olduğu da biliniyor. Hele ki sıcaklıkların daha da artacağı düşünülürse bunun büyük bir problem olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca elektrik faturalarına gelen yüzde 38'lik zam sonrasında bu yöntemleri mutlaka bilmeniz gerekiyor. İşte klima kullanırken bir yandan da tasarruf yapabileceğiniz adımlar...

NEM MODUNU UNUTMAYIN!

Klima.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Klimaya yaz mevsiminde serinlemek için daha çok ihtiyacımız olur. Ancak serinlerken bütçenizi zorlamamanız da gerekiyor. Klimanızı çok düşük sıcaklıklara ayarlamadan istediğiniz serinliğin zamanla oluşmasını sağlayın. Eğer aniden sıcaklığı düşürürseniz elektrik kullanımınız artacaktır. Nemli bir şehirde yaşıyorsanız yaz aylarında nem alma modunda klimanızı çalıştırarak tasarruf sağlarsınız. Güneşli günlerde klima çalışan ortama güneş ışınlarının gelmesini engelleyerek cihazınızı koruyabilirsiniz.

Klima (14)

KLİMA KULLANIRKEN YAPILMASI GEREKEN 5 AYAR

1. Uygun Sıcaklık Ayarı: Klimanızı çok düşük sıcaklıklara ayarlamaktan kaçının. İdeal iç mekan sıcaklığı yazın 24-26°C, kışın ise 20-22°C olmalıdır.

2. Enerji Verimliliği: Enerji verimliliği yüksek olan (A++ veya A+++) klima modellerini tercih edin. Bu cihazlar, daha az enerji harcayarak daha fazla soğutma veya ısıtma sağlar.

Başvuru ücreti 217 bin TL oldu! 35 bin TL birden ZAM geldi Aralık ayına kadar geçerli Başvuru ücreti 217 bin TL oldu! 35 bin TL birden ZAM geldi Aralık ayına kadar geçerli

3. Programlanabilir Termostat Kullanımı: Klimanızı belirli saatlerde otomatik olarak çalıştırıp kapatmak için programlanabilir bir termostat kullanın. Bu, enerji israfını önler.

4. Fan Kullanımı: Klima çalışırken tavan veya masa fanlarını kullanarak havayı dolaştırabilirsiniz. Bu, sıcaklığın daha hızlı düşmesini sağlar ve klimanın daha az çalışmasını sağlar.

5. Gece Modu Kullanımı: Gece modu gibi enerji tasarrufu sağlayan özellikleri kullanın. Bu modlar, cihazın enerji tüketimini azaltarak tasarruf sağlar.

Klima (13)

KLİMA ÇARPMASINA DİKKAT...

Güneşli günlere aldanıp sakın kilmanın karşısına oturmayın. Özellikle terliyseniz muhtemelen klima çarpması rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda genellikle baş ağrısı ve eklemlerde ağrı hissedebilirsiniz. Öncesinde vücüt ısınızı normale getirip ardından klimayı kullanmanız önerilmektedir.