YKS sınav sonuçları için geri sayım! Milyonların gözü o tarihte YKS sınav sonuçları için geri sayım! Milyonların gözü o tarihte

2024 YKS sınav sonuçlarının açıklanmasına az bir süre kalırken sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş de sürüyor. YÖK Başkanı Erol Özvar’dan üniversitelerle ilgili alınan yeni kararla ilgili bir duyuru geldi. Devlet üniversitelerindeki ikici öğretim programlarıyla ilgili alınan kararı duyuran Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. 

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEKİ 2. ÖĞRETİM PROGRAMLARI KAPATILDI

YÖK Başkanı Erol Özvar’dan kamuoyunu bilgilendirmek üzere önemli bir açıklama geldi. Devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programlarının kapatıldığını duyuran Özvar, üniversitelerdeki program kalitesini artırmaya vurgu yaptı ve ‘Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. ‘ ifadelerine yer verdi.

Ikinci Ogretim Programlari Kapatildi Mi Universitelerde Ikinci Ogretim Kalkti Mi-1BAZI BÖLÜMLERDE KONTENJANLARDA AZALMAYA GİDİLDİ

YÖK Başkanı Özvar, vakıf üniversitelerine seslendi ve vakıf üniversitelerinin gelecek yıla yönelik planlamalarını bu karara göre yapmalarını belirtti. Öte yandan geçtiğimiz yıl 1308 ikinci öğretim programlarına yerleşen öğrenci sayısı 80 bin olarak kayıtlara geçmişti. Bu durum bu yıl da YKS kontenjanlarında yaklaşık bu kadar düşüş olacağı anlamını taşıyor. Aynı zamanda Eczacılık, Mimarlık, Psikoloji, Beslenme-Diyetetik ve Temel Bilimlere özgü bazı programlarda da kontenjanları azaltma kararı alındığı aktarıldı.