Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Hatay'da Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2 bine yakın yıkılmış bina olduğunu ve kayıpların çok fazla olduğunu, arama-kurtarma ekiplerinin kente gelmeye başladığını söyledi.

Resmi rakamlara göre Hatay'da 872 can kaybı, 2 bin 666 da yaralı var.

Savaş, Hatay'da 2 bine yakın yıkılmış bina olduğunu belirterek "Kamu binalarının çoğu, bizim kendi binamız, itfaiye, AFAD, üç hastanede ağır hasar var, kayıplarımız çok fazla" dedi.

Savaş, Hatay'da kurtarma çalışmalarının neden geç başladığı sorusuna şu yanıtı verdi:

"Burada büyükşehir daha çok iş makinesi ve itfaiye aracıyla müdahale edebiliyor. Dışarıdan gelenlerin destek vermesi gerekiyor, ilçelerimizin imkanları kısıtlı. Havaalanı kullanılamaz durumda. Gelenler Adana ve Antep'ten gelmek zorunda. Kurtarma ekiplerinin ağır teçhizatları olduğu için karayoluyla gelmeleri gerekiyor. İstanbul'dan gelenler özellikle Bolu'da zorluk çekiyor. Biz iş makineleriyle hızlı kurtarabileceklerimize odaklandık ama tecrübeli profesyonellerin olması gerekiyor."

Hatay'da deprem nedeniyle meydana gelen yıkım, havadan görüntülendi. Ajansların objektiflerine yansıyan görüntüler şöyle: