Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için umut verici haberler geliyor. Türkiye'de erken emeklilik için 7 farklı formül bulunuyor. Bu formüller arasında ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar için yıpranma payı ve engelli çocuğu olan anneler için prim eklemeleri yer alıyor. Yıpranma payı, sigortalılık sürelerine ek günler kazandırarak emeklilik yaşını öne çekebiliyor. Engelli çocuğu olan anneler ise primlerine eklenen süreler sayesinde avantaj sağlayabiliyor.

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi geçtiğimiz yıl kabul edilmiş ve Milyonlarca kişi için erken emeklilik fırsatı hayata geçmişti. Erken emeklilik düzenlemesi, SSK’lılar için 7200 gün ile bağ-kurlular için 9000 ile mümkün olmuştu. Ancak birçok bağ-kurlu yüksek prim nedeniyle emeklilik düzenlemesini kaçırmıştı. Peki erken emeklilik düzenlemesini kaçıran bağ kurlular için yeni düzenleme gelecek mi? Bağ-kurlulara son dakika haberi geldi. Prim indirimi ile milyonlarca kişiye yeni erken emeklilik fırsatı geliyor.

Si̇l Baştan Deği̇şi̇yor! Zamlı 65 Yaş, Engelli, Evde Bakım, Kıdem Tazminatı Belli Oldu 2

BİM’den Yoğurt Süt Peynir Alanlar Dikkat! Mühim Açıklama Geldi BİM’den Yoğurt Süt Peynir Alanlar Dikkat! Mühim Açıklama Geldi

BAĞ-KURLULARA PRİM İNDİRİMİ GELİYOR

Milyonlarca bağ-kur'lu için prim indirimi müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu. SSK ve BAĞ-KUR arasında yapılacak prim eşitlemesi ile birlikte artık bağ-kurlularda 7200 gün sayısıyla emeklilik hakkını elde edecek. Prim eşitlemesi düzenlemesi meclise geldi. Torba yasa ile Meclise sunulan düzenlemenin Yaz tatilinden önce kabul edileceği tahmin ediliyor.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ERKEN EMEKLİ OLACAK

Yeni prim indirimi düzenlemesi ile birlikte 1 milyondan fazla kişi erken emeklilik hakkına sahip olacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan Açıklama ile TBMM'nin yasal düzenlemeler tamamlanmadan tatile çıkmayacağı duyurulmuştu. Yani prim indirimi bu yaz mutlaka Meclisten geçecek ve kabul edilecek. Prim indiriminin TBMM'de kabul edilmesinin hemen ardından da emeklilik için başvurular başlayacak. Bağ-kurlular artık 7200 prim gün sayısı ile erken emeklilik hakkına kavuşacak EYT beklemek zorunda kalmayacak.

Emekli1-1

EV HANIMLARI İÇİN DE DÜZENLEME VAR

Bağ kurluların yanı sıra TBMM'de ev hanımları için de yeni bir düzenleme var. Devletten ev hanımlarına prim desteği müjdesi Geçtiğimiz aylarda gelmişti. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyen ev hanımlarına devlet üçte bir prim desteği verecek nokta Böylece ev hanımları da erken emeklilik hakkına sahip olacak.