Altın fiyatları son dakika gelişmeleri yatırımcılar ve vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. bugün altın piyasasında dar bir bant aralığı var. Ancak tüm gözler FED faiz kararına çevrilmiş durumda. FED başkanı yaptığı açıklamada faiz indirimi sinyali vermişti. Bugün de piyasaya. mesajlar gelmesi bekleniyor. Yarın ise altın piyasaları için son derece önemli bir gün nokta Çünkü ABD enflasyon verileri belli olacak. kritik gün öncesi altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş önemli son dakika açıklamalarında bulundu. 10 Temmuz 2024 altın fiyatları ve uzman yorumları haberimizde…

Emekli bayram edecek! Maaşa ek rekor ödeme onaylandı Emekli bayram edecek! Maaşa ek rekor ödeme onaylandı

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın enflasyon ve para politikaları hakkındaki son açıklamaları sonrasında dar bir fiyat aralığında işlem görüyor. Yatırımcılar, bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verilerini dört gözle beklerken, piyasaların tepkisi büyük bir merak konusu.

ALTIN PİYASASI DURUMU

Son Gelişmeler: Spot altın yüzde 0,2'lik bir artışla ons başına 2,370.37 dolara yükseldi. Yurt içinde ise 24 ayar gram altın 2,662 TL, çeyrek altın 4,225 TL ve Cumhuriyet altını 17,172 TL'den işlem görüyor. Bu fiyatlar, global ve yerel ekonomik koşulların etkisi altında şekilleniyor.

FED BAŞKANI POWELL'IN AÇIKLAMALARI

Para Politikası Sinyalleri: Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı konuşmada, enflasyonun iyileşme kaydettiğini ve daha iyi verilerin Fed'in faiz indirimi kararını güçlendireceğini belirtti. Bu açıklamalar, piyasalarda belirsizliği sürdürüyor ve yatırımcıların Fed'in gelecek adımlarını tahmin etmeye çalışmasına neden oluyor.

FAİZ İNDİRİM BEKLENTİLERİ

Piyasa Tahminleri: IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong ve diğer piyasa uzmanları, Eylül ayında Fed tarafından bir faiz indirimi beklentisi içinde olabilir. Ancak, Powell'ın daha iyi veriler görmek istemesi, faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda belirsizlik yaratıyor. CME Group'un FedWatch aracına göre, traderlar şu anda Eylül ayında faiz indirimi olasılığını yüzde 73 olarak görüyor.

ABD ENFLASYON VERİLERİ VE ETKİLERİ

Beklenen Rakamlar: Perşembe günü açıklanacak Haziran ayı TÜFE verilerinin manşet fiyatlarının aylık yüzde 0,1, çekirdek fiyatların ise yüzde 0,2 artış göstermesi bekleniyor. Yıllık artış oranlarının sırasıyla yüzde 3,1 ve yüzde 3,4 olması öngörülüyor.

ALTIN FİYATLARI ÜZERİNDEKİ RİSKLER

Potansiyel Senaryolar: Piyasa stratejisti Yeap Jun Rong'a göre, enflasyonla ilgili herhangi bir sürpriz artış, Fed'in politika gevşeme sürecini ertelemesine ve altın fiyatları üzerinde baskı yaratmasına neden olabilir. Bu, fiyatların 2,300 dolar destek seviyesine doğru gerilemesine yol açabilir.

İSLAM MEMİŞ UYARDI

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesinde yatırımcıları uyardı. Altın biriktiren ya da altın borcu olanlar mutlaka dikkat etsin. Bugün altın için son alım fırsatı diğer İslam Memiş Yarından itibaren piyasalarda dananın kuyruğunun kopacağını söyledi.