Milli boksör Elif Nur Turhan, 28 Kasım’da Makedonya’nın Tetova kentinde İngiliz rakibi Kirsty Hill ile mücadele edeceği Dünya Boks Konseyi (WBC) Uluslararası Şampiyonluk Unvan Kemer maçı için memleketi Bayburt’ta kampa girdi.

Pırlanta Tamtur Yüzük Pırlanta Tamtur Yüzük

İstiklal Marşı’nı okutmak, al yıldızlı bayrağı yeniden göndere çekmek için sıkı bir antrenman programıyla WBC Uluslararası Şampiyonluk Unvan Kemer maçına hazırlanan 28 yaşındaki deneyimli boksör Turhan, Türk kadınının gücünü bir kez daha tüm dünyaya göstermek için çalışmalarını sürdürüyor. Muhammed Ali Clay, Mike Tyson, Rocky Marciano gibi dünyaca ünlü boks şampiyonlarının yer aldığı WBC’de ringe çıkmanın gururunu yaşayan Turhan, ikinci kez altın kemeri Türkiye’ye getirmek için büyük çaba sarf ettiğini söyleyerek, "Türkiye’de bir ilke imza attık ve ilk kez Türkiye’de profesyonel boksta dünya şampiyonu oldum. Türklerin geçmişten gelen bir gücü, kuvveti var. Bizler savaşçı ruhlu bir milletiz, kadınlarımız da aynı ruhla, aynı kanla, aynı fıtratla savaşçıdırlar. Türk’ün gücünü bir kez daha dünyaya göstereceğiz" dedi. Aspercasino

15 yaşındayken beden eğitimi öğretmeni keşfetti

Boksa başlamasında beden eğitimi öğretmeninin büyük payı olduğunu söyleyen Turhan, 15 yaşından beri boksla ilgilendiğini vurguladı. Teneffüste beden eğitimi öğretmeninin dikkatini çektiğini ve öğretmenin yönlendirmesiyle dövüş branşında ilerlediğini kaydeden Turhan, "Aslında boksa başlamam biraz film gibi oldu. 15 yaşındayken, lise birinci sınıf öğrencisiyken teneffüste farklı bir sınıfın beden eğitimi öğretmeni beni yanına çağırdı ve bana ’Sporla ilgileniyor musun?’ diye sordu. Ben de, ailemizde sporla ilgilenenler var ama herhangi bir yere bağlı olarak aktif spor yapmıyorum dedim. Sonra o hocamız fiziken spora yatkın olduğumu söyleyerek, beni bir yere gönderdi. Hocamızın gönderdiği yere gittim, oraya kaydımı yaptırdım. Böylece 15 yaşında boksa böyle başladım" diye konuştu.