Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son açıklamada İŞKUR toplum yararına çalışma programı kapsamında geçen sene 111 bin personel alımı yapıldığını söyledi. Bu açıklamaya göre bu sene de 111 bin personel alımı daha yapılacağı görülüyor.

Erdoğan yaptığı açıklamada iş arayan vatandaşlara iyi haber diyerek, "İş arayan vatandaşlarımızı işverenlerle buluşturan İŞKUR’umuzla 17 bini kamuda olmak üzere, 1,4 milyon vatandaşımızın istihdamına aracılık ettik. Mesleki deneyimi olmayan vatandaşlarımızı istihdama dâhil etmek için düzenlediğimiz iş başı eğitim programlarından 151 bin kişi yararlandı. İşsizlik Sigortasından 760 bin vatandaşımızı 8,9 milyar lira kaynakla destekledik. Toplum yararına çalışma programlarıyla 111 bine yakın vatandaşımızın kamu hizmetlerinde değerlendirilmesini sağladık. Ülkemizin neredeyse tamamını kapsayan sosyal güvenlik şemsiyemizi daha da genişletecek projeleri hayata geçirmeyi sürdürdük. Emeklilikten sigorta işlemlerine kadar tüm süreçlerde elektronik devlet hizmetlerini etkin şekilde kullanılmasını temin ettik" dedi.

TYP NEDİR?

Uzun adı Toplum Yararına Program olan TYP'nin tanımı İŞKUR üzerinden şu şekilde duyuruldu: "Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır"

TYP ŞARTLARI NEDİR?

TYP personel alımı başvuru şartları şu şekilde olacak:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kuruma kayıtlı olmak,

Kapıkule'de büyük operasyon Kapıkule'de büyük operasyon

18 yaşını tamamlamış olmak,

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

TYP ALIMINDA İKAMET ŞARTI OLACAK

TYP kapsamında yapılacak personel alımında ikamet şartı olacak. Alım yapılacak il ve ilçelerde ikamet eden adaylar personel alımına başvuru yapabilecek. Siz hangi şehre alım bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

İŞKUR TYP SÜREKLİLİK GELECEK Mİ?

TYP işçilerine süreklilik konusunda geçen gün MHP bir açıklama yaptı ve kadro talep etti. MHP'li Halil Öztürk yaptığı açıklamada, "Sayın Başkan, gerek TYP gerekse sözleşmeli olarak Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan özel güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi çalışanlarımızın, işçilerimizin geçici süreli olmasından dolayı mağduriyetleri bulunmaktadır. Bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan özel güvenlik ve temizlik görevlilerimizin hiçbir şart aranmadan devlet kadrosuna alınarak hizmetlerin devamını sağlayabilmeliyiz"

Sizce TYP kadro gelmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

2023 YILINDA 111 BİN TYP PERSONEL ALIMI GELİYOR

TYP kapsamında 2023 yılında da 111 bin personel ve işçi alımı yapılacak. İlanlar kademe kademe yayınlanacak.