2022 yılının Temmuz ayında uygulamaya başlanan konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren sona erdi. Konut kiralarına getirilen zam sınırının bitmesinin ardından gözler yeni kira artış oranlarına çevrildi. Kira artış oranları ise bugün TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından netleşti. Yüzde 25 sınırı kalkan konut kiralarında yeni zam sınırı enflasyon rakamları sonrasında belli olurken kiralarda tavan zam oranı yüzde 65.07 olarak açıklandı.

KONUT KİRALARINDA YÜZDE 25 SINIRI KALKTI

Konut kiraları için geçerli olan yüzde 25 zam sınırı 2022 yılının Temmuz ayında uygulamaya alınmıştı. Zam sınırının kalkacağı tarih vatandaşlar tarafından merak edilirken uygulama 1 Temmuz tarihinden itibaren sona erdi. Bugün ise Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK, milyonlarca kişinin merakla beklediği ve maaş zamlarında belirleyici olacak Haziran ayı enflasyon rakamlarını bugün sabah saatlerinde açıkladı. Enflasyon verilerinin ardından kiralarda tavan zam oranı da belli oldu. Artık iş yerlerindeki gibi konutlarda da 12 aylık enflasyon ortalaması zam sınırı olacak.

Yuzde 25 Zam Siniri Bitmisti Kira Artis Orani Belli Oldu Rakami Duyanlar Kara Kara Dusunuyo-1KİRALARDA TAVAN ZAM ORANI YÜZDE 67.07 

Son Karar Çıktı! Aile Destek Ödemesi Son Dakika Son Karar Çıktı! Aile Destek Ödemesi Son Dakika

Bu sabah saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon verileri sonrasında kira artış oranı da belli oldu. Açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerine göre 12 aylık TÜFE artış ortalaması yüzde 65.07 olarak gerçekleşti. Buna göre bu ay yenilenecek konut ve iş yeri kira sözleşmelerinde tavan zam yüzde 65.07 olarak gerçekleşecek.

Yuzde 25 Zam Siniri Bitmisti Kira Artis Orani Belli Oldu Rakami Duyanlar Kara Kara Dusunuyo-2KONUT KİRALARI İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK

Haziran ayı enflasyon verileri belli oldu. TÜİK’in yaptığı açıklama ile Haziran ayı enflasyon verileri öğrenildi. Haziran ayında enflasyon aylık yüzde 1,64, yıllık ise yüzde 71,60’a geriledi. Enflasyon verileri ile birlikte kiralarda tavan zam oranı da belli oldu. Memur ve emeklinin maaş zammında belirleyici olacak Haziran ayı enflasyon verileri kiralarda tavan zam oranını da netleştirdi. Kiralar için tavan zam oranı yüzde 65,07 olurken bu oran sadece iş yerleri için değil yüzde 25 zam sınırı uygulamasının kalkmasıyla birlikte konutlar için de geçerli olacak.