Bu yeniliklerden biri de kartlardaki temassız ödeme özellikleridir. Tabi bu özellik bulunan kartlarda temassız ödeme için belli bir limit bulunmaktadır. Bu limitin düşük tutulması tamamen güvenlik açısından düşük tutulmaktadır. 

Temassız Ödeme Nedir? 
 
Temassız ödeme limiti, bütün bankaların kartlarında uygulamış oldukları bir teknolojik yenilikten ileri gelen bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme ile kredi kartı veya hesap kartının pos cihazında şifre girmenize gerek kalmadan, kartı cihaza 4 cm uzaklıkta tutarak ödemeyi yapmanıza imkan tanır. Temassız özelliği bulunan kartlarla temassız okuyucusu olan pos cihazlarına yaklaştırarak ödeme işlemini 1 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirebilmektedir. 

Güncel Ekonomik Gelişmelerin İş Piyasasına Etkisi Güncel Ekonomik Gelişmelerin İş Piyasasına Etkisi

Temassız Ödeme limitinin güncellenmesi

En son 2 yıl önce bankalar tarafından 750 tl ye çıkarılan bu limit, yakın zamana kadar bu limitte devam etmekteydi. BKM (Bankalararası kart merkezi) yapılan düzenlemeye göre bu limit 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle 750 tl den 1500 tl ye çıkarılacak. Bu durum 1500 tl ye kadar olan alışverişlerde kasadan daha hızlı geçilebilmesini sağlayacaktır. 
 

Temassız Kart Nasıl Alınır? 

Kullanılan kart eski ise ve temassız özelliği bulunan bir kart edinmek istiyorsanız, hesabınızın bulunduğu veya kullandığınız kredi kartının bağlı bulunduğu bankaya temassız özelliği bulunan bir kart istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. 
 

Editör: Berkay Berkay