Tapu sahipleri dikkat. Önemli bir duyuru yapıldı ve 90 gün süre verildi. Özellikle hisseli tapu sahipleri için yapılan uyarıda, belirtilen süre içinde başvuru yapmayanların haklarını kaybedeceğine dikkat çekildi. Tapuda ön alım hakkı olan kişiler için detaylar haberimizde…

Emekliye REFAH PAKETİ Sürprizi! 5'li Emekli Desteği Belli Oldu Emekliye REFAH PAKETİ Sürprizi! 5'li Emekli Desteği Belli Oldu

Hisseli tapu sahipleri, ortak oldukları tapuların satışına karar verildiğinde ön alım hakkına sahip oluyor. Yani hisseli tapu sahiplerinden biri satılacak olan hisseleri almak isterse öncelik ona sağlanıyor. Ancak ön alım hakkı için belirlenen bir süre var. Ve bu süre içerisinde başvurusunu yapmayanlar o hakkını kaybediyor. Peki yasal süre ne? Yasal süre içinde başvuru yapmayanlar hakkını kaybediyor mu?

TAPU SAHİPLERİ İÇİN 90 GÜN UYARISI YAPILDI

Türkiye'de tapu kayıtları, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tutuluyor. Aynı zamanda kişilerin tapular üzerinde hak ve yetkileri de kayıt altına alınıyor. Özellikle hisseli tapu sahipleri için önemli bir uyarı yapıldı. Eğer hisseli tapu sahibi iseniz ön alım hakkını kaybetmemek için 90 gün süre içinde başvuru yapmanız gerekiyor. Ön alım hakkı hisseli tapularda paydaşların Diğer kişilere oranla daha fazla alım hakkı olması anlamına geliyor. Yani hisseli tapu sahiplerinden biri tapu satışa çıktıktan sonra o tapuyu satın almak isterse başka kişilerden öne geçmiş oluyor.

Tapu Sahipleri İçin Kritik Uyarı! 90 Gün İçinde Başvurun Yoksa Hakkınız Yanıyor 1

BAŞVURMAYANIN HAKKI YANIYOR

Hisseli tapu sahiplerinin ön alım hakkını koruyabilmeleri için belirli bir süre var. Ön alımı hakkını kullanmak isteyenlerin tapu satışa çıktıktan sonra 90 gün içinde başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvuru yapmayanlar bu haklarını kaybediyor. Başvurular Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne yapılıyor.

Ayrıca hisseli tapu başka bir kişiye yani üçüncü bir kişiye satılırsa ve satış işlemi noter üzerinden hissedarlara bildirilirse ön alım hakkı olan kişiler 3 ay içinde dava açabiliyor. Süresi içinde dava açılmaması durumunda da hak ortadan kayboluyor. Ayrıca hissedarlardan habersiz olarak yapılan tapu satışlarında da iki yıl içinde ön alım talepli dava açma hakkı bulunuyor.