Putin, "Kiev rejiminin kayıplarını telafi etmek, yeniden gruplaşmak ve silahlanmak için kullanacağı bir ateşkes veya bir tür duraklama olmamalı. Rusya, çatışmanın tam ve kesin bir şekilde sona ermesinden yanadır” dedi. Putin ayrıca Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinden tüm güçlerini çekmesi gerektiğini dile getirdi. Ukrayna ile savaşı bitirmek için şartlarını sıralayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Kiev rejiminin kayıplarını telafi etmek, yeniden gruplaşmak ve silahlanmak için kullanacağı bir ateşkes veya bir tür duraklama olmamalı. Rusya, çatışmanın tam ve kesin bir şekilde sona ermesinden yanadır." İfadelerini kullandı. Putin ayrıca Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinden tüm güçlerini çekmesini talep etti.

İzmir’de elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti! Yolun ortasında korkunç olay İzmir’de elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti! Yolun ortasında korkunç olay

Putin Ateskese Cok Yakin-1
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kremlin'de yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Orban ile Ukrayna'daki durum dahil uluslararası ve bölgesel konularda önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Putin, "Orban, Kiev'de kısa süre önce gerçekleştirdiği görüşmelerden bahsetti ve bir dizi teklif sundu. Ayrıca Rusya ile müzakerelere başlanması için ateşkes çağrısında bulundu" şeklinde konuştu. Rusya'nın her zaman çatışmanın diplomatik yollarla çözülmesini desteklediğini belirten Putin, "Fakat karşı taraftan devamlı bir şekilde çatışmayı bu şekilde çözmek istemediklerini duyuyoruz. Çatışmanın sponsorları ise Rusya'ya karşı savaşta Ukrayna halkını kurban olarak kullanmaya çalışıyor. Başbakan Orban'dan duyduğumuza göre, Kiev halen savaşa son vermeye hazır değil" dedi.

Putin Ateskese Cok Yakin-3
Kiev yönetiminin ülkedeki savaş durumuna son vermek istemediğini zira bu durumun seçimlere gidilmesi manasına geleceğini belirtenn Putin, Ukrayna'nın aktüel liderlerinin muhtemel seçimlerde kazanma ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu iddia etti. Rusya'nın savaşa son vermek için şartlarını açıkladığını belirten Putin, "Kiev rejiminin kayıplarını telafi etmek, yeniden gruplaşmak ve silahlanmak için kullanacağı bir ateşkes veya bir tür duraklama olmamalı. Rusya, çatışmanın tam ve kesin bir şekilde sona ermesinden yanadır" ifadelerini kullandı. Putin, barış için Ukrayna'nın diğer şartların yanı sıra özellikle Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinden tüm güçlerini çekmesi gerektiğini ifade etti. Macaristan Başbakanı Orban ise konuşmasında Macaristan'ın AB Dönem Başkanlığı çerçevesindeki en önemli görevinin barış için mücadele etmek olduğunu sözlerine ekledi. Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu şeyin barış olduğunu ve barışa giden en kısa yolun bulunması gerektiğinin altını çizen Macar lider, "Rusya Devlet Başkanı'nın üç önemli konudaki düşüncelerini duymak istedim. Bunlar, barış girişimleri hakkındaki düşünceleri, ateşkes ve barış müzakereleri hakkında ne düşündüğü ile bunların hangi sırayla gerçekleşmesi gerektiği ve ayrıca savaş sonrası Avrupa'yı nasıl gördüğüdür" şeklinde konuştu. Moskova ve Kiev'in çatışmaya ilişkin pozisyonlarının birbirinden uzak olduğunu belirten Orban, savaşı sona erdirmek için önemli çaba gerektiğini ifade etti.