1997 senesinde hayatını kaybeden Prenses Diana'nın kıyafetleri ve mektuplarından oluşan koleksiyonu satışa çıkarışdı. 'Prenses Diana'nın Zarafeti ve Kraliyet Koleksiyonu' başlıklı müzayedede Diana'ya ait koleksiyon California'da gerçekleştirilen açık artırmada 5 milyon dolara (164 milyon TL) satılmıştır. Koleksiyonda yer alan siyah elbise ise tahmin edilenin 4,5 milyon katına alıcısını buldu.

Prenses Diananin Koleksiyonu 164 Milyon Tlye Satildi-1

ELBİSESİ 30 MİLTON TL’YE SATILDI

200'den parçanın yer aldığı bu koleksiyonda 1987'de İngiltere ve Almanya'da giydiği, İngiliz tasarımcı Victor Edelstein tarafından hazırlanan ipek ve dantelli elbise 910 bin dolara (30 milyon TL) satılmış oldu. Bu fiyat elbise için istenen rakamın 4,5 katı oldu. Prenses Diana'nın 1986 ve 1987 senesinde Kraliyet Opera Binası'ndaki Cinderella performansını izlerken iki kez giydiği gece mavisi straplez elbisesi de beklenenin 4 katı fazlasına yani 780 bin dolara alıcısını buldu. Diana'nın 1988'de Prens William'ın Richmond Stadyumu'ndaki spor gününde ve 1992'de Prens Harry'nin Notting Hill'deki okulundan ayrılırken giydiği, Walker tarafından tasarlanmış olan pembe çiçekli ipek gömlek elbisesi de 444 bin 500 dolara satıldı. Prenses Diana'nın koleksiyonundan elde edilen gelirin bir kısmı kas hastalığı ile mücadele eden insanlar için çalışan Muscular Dystrophy UK adlı yardım kuruluşuna bağışlandı.

Ece Ronay'a hapis cezası! Ece Ronay'a hapis cezası!

Prenses Diananin Koleksiyonu 164 Milyon Tlye Satildi-2
Diana'nın kıyafetlerinin yanı sıra 20'den fazla mektubu da müzayede satışa sunuldu. Mektupların bir kısmı Diana'nın büyüdüğü Northamptonshire'daki Spencer ailesinin evinde eski hizmetçisi Maud Pendrey'e yazılmış. Prenses Diana'nın Harry hamileyken Pendrey'e yazdığı 3 mektup 44 bin 450 dolara satılmış oldu. Bu fiyat da beklenen rakamın 5 katı fazlası oldu. 1985'te Diana'dan Pendrey ve eşine, William ve Harry'nin fotoğraflarıyla beraber gönderdiği iki sayfalık mektup ise 28 bin 575 dolara satılmış oldu.