Kılıçdaroğlu’nda ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki göstererek, "Trump, ABD’nin de onayladığı Birleşmiş Milletler kararlarını açıkça ihlal etmiş, ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde tarafız bir arabulucu olamayacağını açıkça ortaya koymuştur" dedi.

Kılıçdaroğlu’nda ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki göstererek, "Trump, ABD’nin de onayladığı Birleşmiş Milletler kararlarını açıkça ihlal etmiş, ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde tarafız bir arabulucu olamayacağını açıkça ortaya koymuştur" dedi.

15 Aralık 2017 Cuma 13:23
Kılıçdaroğlu’nda ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki göstererek, "Trump, ABD’nin de onayladığı Birleşmiş Milletler kararlarını açıkça ihlal etmiş, ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde tarafız bir arabulucu olamayacağını açıkça ortaya koymuştur" dedi.

Şişli’de bulunan bir otelde düzenlenen Ortadoğu Konferansı, "Bir Arada Yaşamanın ve Barışın İmkanlarını Aramak’’ temalı toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı Başkanı Celal Korkut Yıldırım’ın yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve akademisyen katıldı. Ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü,’’ Ortadoğu deyince barış kelimesi bir araya gelmiyor. Ancak biz de Şişli Belediyesi olarak bu durumdan payımızı alıyoruz. Buna karşılık kendi ölçülerimizde çözümler üretmeye çalışıyoruz. Hak, hukuk ve adalet anlayışıyla her şeyden önce ifade özgürlüğü ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Daima demokratik yöntemlerle ilerliyoruz. Suriye iç savaşı bütün Türkiye’yi etkilediği gibi Şişli’yi de etkilemiştir. Göçmen İdaresinin verdiği bilgilere göre Şişli’de 16 bin Suriyeli yaşıyor. Bunun yarısından fazlası 18 yaş altı çocuklar. Biz Şişli Belediyesi olarak mülteci misafirlerimiz için göç birimi oluşturduk. Göçmen Dayanışma Derneği ve Fransız Dış İşleri Bakanlığıyla bir protokol imzaladık. Bu Göçmen Dayanışma Merkezi’nde ağırlıklı olarak Suriyelilere psikolojik ve sosyal danışmanlık veriliyor, sağlık taramaları yapılıyor. Sosyal aktiviteler ve ulaşım, mekan desteği sağlanıyor. Meslek edindirme kursları var. Ayrıca özellikle kadınlara Türkçe okuma ve yazma kursları veriliyor’’ ifadelerini kullandı.

Mülteciler için meclis oluşturduklarını vurgulayan İnönü,’’ Biz mültecilerin kendileriyle ilgili kararlara katılmalarını sağladık. Bir mülteci meclisi oluşturduk. Mülteci meclisi fikri sivil toplum kuruluşlarıyla yapmış olduğumuz toplantılarla ortaya çıkmıştır. Partimizin politikaları doğrultusunda katılımcı demokrasi anlayışını geliştiriyoruz. Şişli tüm dezavantajlı gruplara da karar alma mekanizmalarında yer veriyor. Kimsenin ayrımcılığa uğramadığı bir Şişli ve Türkiye için çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak ilan edilmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu,’’ Ortadoğu’da sadece İsrail ve Arap ihtilafı yok. Her ülke kendi derdine düşmüş durumdadır. Bu süreci hiçbir ülke tek başına aşamaz. Ortak akılla ortak çözümler üretmek zorundayız. Trump’ın Kudüs’le ilgili aldığı kadar Ortadoğu’da ağır aksak da olsa yürüyen barış görüşmelerine darbe vurmuştur. Ortadoğu’yu kana bulayarak kendi ülkesindeki sıkışmışlığını gidermek akıllı bir politikacının başvuracağı bir yol değildir. Ancak bilinen ve görünen olumsuz bir tabloya karşı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına karar verdiğini açıkladı. Bu kararın alınmasında İran’ı tehdit olarak gören bazı bölge ülkelerinin İsrail’e yanaşma eğiliminin de etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Trump, ABD’nin de onayladığı Birleşmiş Milletler kararlarını açıkça ihlal etmiş, ABD’nin Ortadoğu barış sürecinde tarafız bir arabulucu olamayacağını açıkça ortaya koymuştur. Ancak Trump’ın aldığı kararı dünyanın pek çok ülkesinin kabul edilemez bulması sağduyu sahibi dünya siyasetçilerinin karara tepki göstermesi umut vericidir. Türkiye’nin dönem başkanlığında önceki gün İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatının Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıma kararı önemli bir adımdır. Kararın tarihi sorumluluğu da büyüktür. Bu bağlamda kararın altında imzası olan tüm ülkelerin Filistin’le diplomatik ilişkilerini başkenti Doğu Kudüs olan bir ülke statüsüne yükseltmesi atılacak önemli adımlardan biri olmalıdır’’ dedi.

Suriye konusunda siyasi bir çözümün bulunması gerekliliğinden bahseden Kılıçdaroğlu,’’ Irak’taki çalkantının ardından Suriye’nin de kronikleşip ikinci bir Irak vak’asına dönüşmemesi için çaba harcamalıyız. Maalesef uluslararası toplum Suriye’de ki iç savaşın sonlandırılması konusunda sınıfta kalmıştır. Suriye’de olayların başladığı Mart 2011’de 30 milyonlu ülkenin yıkıcı savaş nedeniyle 11 buçuk milyonu ülke içerisinde yer değiştirmiştir. 5 buçuk milyonu ise başka ülkelere mülteci ve sığınmacı olmuştur. Ülkemizde ise 3 milyonu aşan Suriyeli geçici koruma kapsamındadır. Suriye’de yarım milyon insan hayatını kaybetti ve bir trilyon dolarlık ekonomik kayıp söz konusu. Sorunun askeri yöntemlerle çözülemeyeceği ortaya çıkmıştır. Astana ve Soçi görüşmelerinde bir anlaşmaya gelinmiş olmasını da memnuniyetle karşıladık. Artık Suriye konusuna siyasi bir çözüm bulunması gerekiyor. Suriye’nin terör ve terör örgütlerinden arındırılması barış ve istikrar açısından büyük bir önem taşıyacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Irak’ta yaşanan gelişmelere de değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,’’Irak’ın toprak bütünlüğü ve istikrarı bizim için önem taşımaktadır. Bugün Irak Anayasası temelinde yeniden bir toparlanma olduğunu da memnuniyetle görüyoruz. Ancak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle, Irak Merkezi Yönetimi arasındaki kaybolan güveni yeniden tesis edilmesi uzun zaman alabilir. Şimdi yaraların sarılması, Erbil’le Bağdat arasında çalışabilir ve uyumlu bir mekanizma oluşturulması gerekiyor. Irak’taki Araplar, Kürtler, Türkmenler ve diğer bütün halkların uzantıları ülkemizde de yaşamakta ve esasen geniş manada Irak’ın istikrarı ülkemizin de istikrarı anlamına gelmektedir. Bölgemizde etnik ve mezhebi sürtüşmelere son vermeyen bir anlayış gerçekleşmedikçe gerçek anlamda bölgesel barıştan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Irak’taki bütün terör unsurlarıyla mücadele konusunda Irak Merkezi Hukümetiyle daha yakın bir işbirliğini destekliyoruz’’ diye konuştu.

(Oğuzcan Yazar/İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
spor haberleri