Bir uzman, öpüşmenin sadece şehvetli olmadığını aynı zamanda sağlıklı da olduğunu ortaya koyan ilginç bir bilgi yayınladı. Geçtiğimiz günlerde 6 Temmuz Dünya Öpüşme Günü'ne özel açıklamalar yapan flört gurusu Jacob Lucas, iyi bir öpücüğün fiziksel ve ruhsal faydaları hakkında Fruity Slots'a röportaj verdi.

Opusmek Zayiflatiyor Mu Iste Uzmanlarin Aciklamasi-1
Öğüşmenin ağız ve dişlere olan etkisini anlatan Jacob, "Tükürük, bakteri veya virüslerle savaşabilen birçok madde içerir. Tutkulu öpüşmeler genellikle tükürüğümüzün akışını artırdığından ağızlarımızı, dişlerimizi ve diş etlerimizi daha sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir" ifadelerini kullandı. Öpüşmenin bir diğer faydasının da bağışıklığı güçlendirmesi olduğunu dile getiren Jacob, "Ayrıca öpüşmek bizi başka bir kişinin ağzında gizlenen potansiyel mikroplara maruz bıraktığı ve bakterilerimizi onlarla savaşma yeteneğiyle donattığı için bağışıklığımızı da güçlendirir" ifadeleriyle açıkladı. Daily Star'ın aktardığı bir habere göre, tutkulu öpüşmek vücuttaki birden fazla kası kullanmamıza sebep olabilir ve bazı çalışmalar dakikada 26 kaloriye kadar yakabileceğinizi ileri sürmüştür. Bu, beş dakikadan kısa bir sürede 100 kaloriden fazla demektir. Öpüşmenin fiziksel eylemi beyninizin oksitosin, dopamin ve serotonin gibi kimyasallardan oluşan bir kokteyl salgılamasına sebep olabilir. Bunlar öforik bir his yaratabilir ve ayrıca bizi şefkatli hissetmeye ve bağ kurmaya teşvik edebilir. Stresten kurtulmak isteyenler için Jacob'ın iyi bir haberi var: "Öpüşmek aynı zamanda vücudun kortizol seviyelerini düşürebilir, bu da rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir. Kortizol, vücudunuzun savaş ya da kaç sırasında salgıladığı şeydir ve stres ve kaygıyla bağlantılıdır” dedi.

Bu durum göz sağlığını tehdit ediyor Bu durum göz sağlığını tehdit ediyor

Opusmek Zayiflatiyor Mu Iste Uzmanlarin Aciklamasi-2
Son olarak, kalp atış hızını artıran bir faydasını anlatan Jacob, "Öpüşmek kalp atış hızınızı artırabilir ve bu da kan damarlarınızın genişlemesine neden olur. Bu olduğunda, kan basıncınızda ani bir düşüşe yol açabilir ve bu da sağlıklı bir kalp için harikadır. Aynı zamanda kan akışını artırabilir ve bu da adet krampları veya migren gibi ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, vücudumuzdaki serotonin artışının doğal bir ağrı kesici olduğu da söylenir" şeklinde ifadeler kullandı.