Milyonlarca emekli için soğuk duş etkisi yaratacak açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kötü haberi veren isim oldu. Emekliler, Temmuz ayında refah payı zammı almayacak. 2009 yılından bu yana verilen refah payı artık kalkıyor. Bu kararla birlikte emekliler, yeni zamlı maaşlarını 700 ile 1000 lira arasında eksik alacak. İşte emekliye kötü haberin detayları…

2008 yılında Aylık Bağlama Oranı'nda (ABO) emeklilerin aleyhine bir değişiklik yapan AKP iktidarı, 2009 yılında hayata geçirdiği refah payı uygulaması ile emeklilere enflasyonun yanı sıra ek zam yapma kararı almıştı. Bu sistem, 15 yıldır kesintisiz olarak uygulandı, ancak bu yıl askıya alınacak.

REFAH PAYI ASKIYA ALINIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, refah payı hakkında merak edilen soruya net bir yanıt verdi. Bakan Işıkhan, "Hayır, yok. Emeklinin dört gözle beklediği refah payı ile ilgili kesin ve net açıklama yaptı. Yılın ikinci yarısındaki emekli zammında refah payı gündemde değil." dedi.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in liderliğinde yürütülen yeni ekonomi programı kapsamında, refah payı sistemi bu yıl uygulanmayacak. Bu karar, yıllardır sürdürülen ekonomi politikalarının faturasının vatandaşa kesilmesi olarak değerlendiriliyor.

Milyonlarca Emekliye Soğuk Duş! Maaşlarından 700 İle 1000 Lira Arası Kesinti Yapılacak

MAAŞLARDA 700-1000 TL ARASI KESİNTİ

Milyonlarca emekli, refah payı artışından bu yıl yararlanamayacak. Bu durum, emeklilerin alacağı zam oranında büyük bir düşüşe neden olacak. Enflasyon dikkate alındığında, bu yıl %7-8 seviyelerinde uygulanması beklenen refah payının verilmemesi, emekli maaş zammında 700 ile 1000 TL arasında bir düşüş anlamına geliyor.

Meclis Onayladı! 47 Bin 700 TL Ek Ödeme Yapılacak Meclis Onayladı! 47 Bin 700 TL Ek Ödeme Yapılacak

KESİN ZAM ORANI 3 TEMMUZ'DA BELİRLENECEK

3 Temmuz'da duyurulacak enflasyon verileriyle birlikte emekliler için kesin zam oranı belirlenecek. Refah payının askıya alınması, milyonlarca emeklinin maaş artışını doğrudan etkileyecek ve ekonomik sıkıntıları artıracak.

15 yıldır kesintisiz olarak uygulanan refah payı sistemi, bu yıl askıya alınıyor. Bu durum, emeklilerin maaş zamlarında büyük bir düşüşe neden olacak ve milyonlarca emekliyi olumsuz etkileyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni ekonomi programı kapsamında alınan bu karar, emeklilerin ekonomik durumunu daha da zorlaştıracak.