Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerde bulunan talk mineralinin "insanlarda kansere sebebiyet verebilen muhtemel kanserojen" olarak sınıflandırıldığını duyurdu. Çağımızın kötü hastalıklarından biri olan kansere dair araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) bu araştırmalara bir yenisini daha ekledi. ARC'dan yapılan bir açıklamada, 29 araştırmacının kozmetik ürünlerde bulunan "talk" hakkındaki bilimsel araştırmaları incelediği ifade etti.

Aman dikkat! Bakın nelere sebep oluyor Aman dikkat! Bakın nelere sebep oluyor

Kozmetik Urunlerde Bulunan Bir Madde Kanser Riskini Artiriyor Ozellikle Bir Urun Var Ki-1
Açıklamada, insanların madenlerde ve kağıt endüstrisinde çalışarak veya kozmetik ürünlerin kullanımıyla "talk" mineraline maruz kaldığı söylenirken, "perineal bölgede" talk barındıran vücut pudrası kullandığını bildiren kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında sürekli artış olduğu keydedildi. Asbest minerallerinin yakınında doğal olarak bulunan "talk"ın "2A Grubu (muhtemel)" kanserojen madde olarak sınıflandırıldığı açıklamada, mineralin denek hayvanlarında kansere neden olması hakkında "yeterli kanıt" bulunduğuna dikkati çeken bir detay oldu.

Kozmetik Urunlerde Bulunan Bir Madde Kanser Riskini Artiriyor Ozellikle Bir Urun Var Ki-2

Açıklamada, incelenen bilimsel makalelerdeki bulguların "talk"a maruz bırakılan dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde ise hem iyi hem de kötü huylu tümörlere rastlandığını ortaya koyduğu ifade edildi. IARC'ın söz konusu bulgularına "The Lancet Oncology" adlı dergide yayımlanan makalede yer verildi. ABD'li kozmetik ve hijyenik ürünler üreticisi olan bir şirket 12 Haziran'da, bebek pudrası ve talk bazlı diğer ürünlerinin kansere neden olduğu iddiasıyla 42 eyalet ile başkent Washington tarafından yürütülen soruşturmaları çözüme kavuşturmak için 700 milyon dolar ödemeyi kabul etti.