Tütün firmalarına ‘kirletme vergisi’ yolda iddiası gündemde. Yeni hayata geçirileceği iddia edilen bu uygulama ile birlikte belli bir tarihten sonra doğan çocuklara sigara satışının yasaklanacağı da konuşulanlar arasında. Meclis’in yeni döneminde izmarit vergisi konusu üzerinde epey bir durulması beklenirken sigaraya karşı açılan savaşta başlatılacak olan bu yeni çalışmanın önemine dikkat çekiliyor.

TÜTÜN İNSAN SAĞLIĞI İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKELERDEN BİRİ

Ek Zamla Birlikte Emekliye Bir Müjde Daha! 21.30'da Sürpriz Açıklama Yapıldı Ek Zamla Birlikte Emekliye Bir Müjde Daha! 21.30'da Sürpriz Açıklama Yapıldı

Sigara kullanımı yaşının giderek düşmesi ve sigara kullanımının artması endişe yaratırken sigaraya karşı başlatılan savaşta yeni uygulamalar için yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. İnsan sağlığı açısından en büyük tehlikelerden birini de tütün oluşturmakta. Kanser riski, sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımıyla daha da artıyor. Toplumsal sağlığın korunması açısından da yetkililer, sigaraya karşı mücadelesini sürdürüyor.

Izmarit Vergisi Yolda Sigara Tiryakileri Kara Kara Dusunuyor-1SİGARA ŞİRKETLERİNE İZMARİT VERGİSİ UYGULAMASI

Sigaraya karşı savaşta yeni çalışmalar ve yeni uygulamalar gündemde. Gündeme gelen ve dillendirilen yeni uygulamalardan birinin de sigara şirketlerine yönelik uygulanacağı belirtilen ‘izmarit vergisi’ olacak. Ticaret Bakanlığı’nın bu konu üzerinde çalışma yapması beklenirken bu kapsamda Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanu’nda değişikliğe gidilmesi bekleniyor. Bu çalışmalar kapsamında tütün şirketlerine de izmarit vergisi gündemde olacak. Tütün şirketleri, sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli adı altında izmarit vergisi ödeyecek. 

Izmarit Vergisi Yolda Sigara Tiryakileri Kara Kara Dusunuyor-2SİGARA SATIŞINA YAŞ SINIRI

Bilindiği gibi 18 yaş altına sigara satışı yasak. Sigaraya karşı savaşta yeni uygulamaların hayata geçirileceği konuşulan günlerde bu yaş sınırının daha da genişletilebileceği belirtiliyor. Daha etkili bir yöntem için çalışmaların sürdüğü belirtilirken belli bir tarihten sonra doğanlara sigara satışının yasaklanacağı iddialar arasında. Yapılması beklenen yeni değişiklikle sigaraya başlama yaşı olarak öne çıkmakta olan 15 yaş ve altındaki kişilerin de korunması amaçlanıyor. Hükümet, yeni hayata geçirilecek olan uygulamalarda halihazırda Avrupa’da hayata geçirilmiş olan uygulamaları da dikkatle takip ediyor. Yapılan incelemelerde İspanya, İngiltere ve İzlanda modelleri yakın takip altında. İngiltere’de 2009’dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayan model ile İspanya’daki sigara izmariti vergisi modeli ve 2025 yılında sigarayı tamamen yasaklayacak olan İzlanda modeli inceleniyor.