Özel bakımevindeki şiddet kamera kayıtlarıyla ortaya çıktı… 22 kişiye hapis cezası

Eskişehir'de özel bir bakım merkezinde zihinsel engelli Selim Serdaroğlu'nun vücudundaki morluklardan şüphelenen aile harekete geçti.

HABERDE İNSAN 16.01.2023, 13:32
Özel bakımevindeki şiddet kamera kayıtlarıyla ortaya çıktı… 22 kişiye hapis cezası

Kamera kayıtlarında Serdaroğlu'nun yürüyemediği, kollarından ve bacaklarından tutulduğu görüldü. Şahsın darp edilmesi ve kötü muameleye uğraması iddiası ile aralarında kurum sahibi, müdürü ve personelinin de bulunduğu 22 kişinin hapsi istendi.

Sakarya'da yaşayan Selim Serdaroğlu (50), yüzde 78'lik zihinsel engel durumu nedeniyle daha iyi şartlarda bakılması için ailesi tarafından 2017'nin Ağustos ayında Eskişehir'deki özel bir bakım merkezine yerleştirildi. İddiaya göre, Serdaroğlu burada kaldığı yaklaşık 8 aylık süre içerisinde bakımevi personeli tarafından darp edildi ve kötü muameleye maruz kaldı.

YATAKTAN DÜŞTÜĞÜNÜ ÖNE SÜRDÜLER

Ailesi 2018'in Nisan ayında Serdaroğlu'nu bakımevinde ziyaret ettiğinde, tekerlekli sandalye üzerinde ve vücudunda morluklar olduğunu gördü. Kurumdaki görevlilere durumu soran aile Serdaroğlu'nun yataktan düştüğü yanıtını aldı. Durumdan şüphelenen aile, Serdaroğlu'nun hastaneye sevk edilmesini sağladı.

KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ

Konuyla ilgili ailenin bakım merkezi hakkındaki kötü muamele ve darp iddiasıyla şikayeti üzerine Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde bakım merkezindeki 26 Nisan 2018 tarihli güvenlik kamerası kayıtları incelendi. Kayıtlarda; Selim Serdaroğlu'nun saat 13.37'ye kadar tek başına yardım almaksızın yürüyebildiği ancak yatak odasına girerek yaklaşık 1 saat sonra çıkıp yürümeye çalıştığı sırada zorlandığı ve aynı gün içerisinde yürümekte zorlandığı anlaşıldı. Ayrıca arada geçen süre içinde 4 bakımevi personelinin odaya girip çıktıkları ve aralarında konuştukları gözlemlendi. Öte yandan, kamera kayıtlarına Serdaroğlu'nun olayın gerçekleştiği saat sonrasında 2 bakıcı personel tarafından kollarından ve bacaklarından tutulup taşındığı da yansıdı. Durumun çalışanlarca gözlemlenmesine rağmen Serdaroğlu'nun sağlık durumuna ilişkin merkezde tutulan dosyasına ilk kez olaydan 10 gün sonra vücudundaki morlukların tespiti yapıldı. Serdaroğlu, tespitin yapılmasından 2 gün sonra Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesine sevk edildi. Burada mağdur, kalça kırığı olduğu tespit edilmesi üzerine tedavi altına alındı. Selim Serdaroğlu, 2020 yılında 50 yaşındayken hastanede hayatını kaybetti.

KUSURLU BULUNDULAR

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından olaya ilişkin hazırlanan iddianame, Eskişehir 7. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, 26 Nisan 2018 tarihinde mağdurun odada tek başına bulunduğu esnada düşerek 'basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek ve kemik kırığının hayati fonksiyonu ağır derecede etkileyecek' nitelikte yaralandığı ancak durumun mağdurun dosyasına 10 gün sonra işlendiği yer aldı. Ayrıca dosyanın kusur değerlendirmesine ilişkin bilirkişi tarafından yapılan değerlendirmede özel bakım merkezi sahibi Selahattin Serhat D.'nin yüzde 65 asli, kurum müdürü Yağmur T. ise yüzde 35 tali kusurlu bulundu.

Eskişehir 7. Asliye Ceza Mahkemesine açılan davada; aralarında kurum sahibi, kurum müdürü, sağlık personeli ve bakıcıların da bulunduğu Selahattin Serhat D., Yağmur T., Aysun Y., Ayşe G., Bedia K., Damla K., Emin D., Esma U., Fatmagül U., Fikriye O., Gizem Ç., Hamide B., Havva Ç., İrem Ç., Merve Ç., Özge E., Rabia K., Seferihan Y., Soner G., Tuğçe Y., Ummahan Cansu E. ve Yusuf G. olmak üzere toplamda 22 sanığın 'taksirle yaralanmaya neden olma' suçundan 3 aydan 1'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca taksirle yaralanmaya neden olma eyleminin mağdurun vücudunda kemik kırılmasına ve duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasın sebep olması gerekçesiyle sanıklar hakkında verilecek cezanın 2 kez yarı oranında, eylemin bilinçli taksirle meydana geldiği gerekçesiyle de üçte birden yarısına kadar artırılması istendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@