Son günlerde gündeme gelen gurbetçilerden vatana destek vergisi alınacak iddiaları sosyal medyada da geniş yer buluyor. Bazı haber sitelerinde de yer verilen bu iddiayla ilgili gözler resmi açıklamaya çevrilmişti. Gurbetçilerden vatan vergisi, vatana destek vergisi alınıp alınmayacağı ile ilgili soru Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen açıklama ile yanıt buldu. Yapılan açıklamada gündemdeki bu iddia yalanlandı ve vergi paketinde böyle bir başlığın yer almadığı belirtildi.

GURBETÇİLERDEN 2000 EURO VERGİ ALINACAK İDDİASI

Son günlerde bazı haber sitelerinde ve sosyal medya üzerinde gurbetçilerden vergi alınacağına dair iddialar yer almaya başlamıştı. Gündemdeki bu iddiaya göre, hazırlık aşamasında olan yeni vergi paketinde gurbetçilerden yıllık olarak 2000 Euro vatana destek vergisi alınacağı belirtilmişti. Büyük yankı uyandıran bu vergi iddiasının ardından gözler resmi makamlardan gelecek açıklamaya çevrilmişti. İddiayı yalanlayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili detaylı açıklama geldi.

Gurbetcilerden Vatan Vergisi Alinacak Denmisti Aciklama Geldi-1ASILSIZ İDDİA

Kısa sürede gündem olan ve tartışılmaya başlanan bu konuyla ilgili İletişim Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada gurbetçilerden yılık 71 bin TL’ye yakın vergi alınacağına dair iddianın asılsız olduğu belirtildi. Yeni vergi paketinde böyle bir başlığın yer almadığı belirtilirken açıklamada; Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza herhangi bir başlık altında vergilendirme çalışması söz konusu değildir. Bahse konu yeni vergi paketine ilişkin piyasadaki paydaşlar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulan öneri ve beklentiler değerlendirilmekte olup, Bakanlık tarafından son haline getirildikten sonra TBMM’ye sunulması planlanmaktadır. Vergide adaletin daha da pekiştirilmesi ve etkinliğin artırılması amacıyla hazırlanan yeni vergi paketine ilişkin ortaya atılan iddiaların kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmayı amaçladığı belirlenmiştir. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz.’ ifadelerine yer verildi. 

Ve emeklinin beklediği güzel haber geldi! En düşük emekli aylığı artıyor Ve emeklinin beklediği güzel haber geldi! En düşük emekli aylığı artıyor

Gurbetcilerden Vatan Vergisi Alinacak Denmisti Aciklama Geldi-2