Futbolcular Çoraplarını Neden Keser?

GÜNDEM 23.06.2022, 21:56
Futbolcular Çoraplarını Neden Keser?

Futbolcular Çoraplarını Neden Keser?

Son dönemlerde futbolcular arasında pek meşhur olan çorap yırtma ve kesme modası merak ediliyor. Önceleri rastlamadığımız bir durum olan çorap yırtma olayı Real Madrid de oynayan Gareth Bale, Manchester City ‘den Kyle Walker gibi isimlerle gündeme geldi. Peki, nedir bu çorap yırtma olayı, futbolcular çoraplarını neden keser?

Futbolcular Neden Çoraplarına Delik Açar?

Son dönemlerde futbolcular arasında yayılan yırtık çorap modasının sebepleri merak ediliyor. İlk zamanlar moda gibi algılanan bu durumun aslında psikolojik ve sağlıksal sebeplerle yapıldığı anlaşıldı. Tüm spor dallarında rahatlık ön plandadır.

Bu yüzden özel giysiler tercih edilir. Futbolda giyilen formaların yanı sıra kullanılan çoraplar da çeşitli özelliklere sahip bir biçimde üretiliyor. Özellikle baldırları sıkan bu ürünler de kas sakatlanmalarının önüne geçebilmek için çoraplara delikler açılıyor. Sakatlanmak bir sporcu için oldukça zordur. Bu yüzden bu şekilde çoraplara açılan belli ölçüdeki kesiklerle bir rahatlanma sağlanabilir.

Futbolcuların Çoraplarını Kesmesindeki Psikolojik Sebep

Rahat nefes alabilmek, bedendeki kan akışını sağlayabilmek için yapılabilen bu hareket, bazı uzmanlar tarafından, psikolojik olarak da algılanabiliyor. Özellikle sporcuların plasebo etkisiyle bir tür “iyileşmeye inanma” hareketi olarak bunu yaptığı da düşünülüyor.

Çorapların çok sıkı bir biçimde üretildiği biliniyor ancak gerek sağlık gerek de psikolojik sebeplerle yapılan bu işlem futbolseverlere futbolcular çoraplarını neden keser diye sordurmaya devam edebilir.

Formun Üstü

Formun Altı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@