Baklavanın Faydaları

GÜNDEM 12.06.2022, 17:03
Baklavanın Faydaları

Baklavanın Faydaları

Baklavanın faydaları oldukça fazladır. Baklava besin değeri oldukça yüksek olan tatlı grubunda yer alır. Türkiye'de yüksek oranda baklava seven insanlar bulunuyor. Baklavanın ülkemiz de farklı bir yeri vardır. Baklavada diğer hamur işleri gibi oldukça yağlı ve şekerli bir besindir. Ancak besin değeri yüksek olduğundan diğer tatlılardan ayrılır.

Kalorilerden, vitaminlere, bir lokma baklava yemek vücudumuza çeşitli yararlar sağlar. protein ve karbonhidrat açısından besin değeri oldukça yüksektir. Bir servis başına yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulunur. Günlük karbonhidrat değerinin yüzde onluk bir kısmını oluşturur.

Baklava porsiyonu günlük değerin yüzde 4'ü kadar bir diyet lifinden oluşur. Bir dilim baklava vücutta bulunan demir değerinin yüzde 6'sını karşılayabilecek bir orandadır. Günlük sodyum değerinin de yüzde üçünü karşılıyor.

Baklavanın İçerisinde Ne Var?

Baklavanın faydaları oldukça yüksektir. Baklava son derece lezzetli olan bir tatlıdır. Baklava hamur işi olan bir tatlıdır. Çeşitleri de bulunur. Baklavanın içinde ilk önce hamur bulunmaktadır. Baklava hamuru özel olarak açılır.

İnce ince oklavalarla açılır. Ayrıca hamurda kullanılan malzemelerin içerisinde ise tuz, şeker, maya bulunur. Daha sonra baklava yağ, fıstık, yüksek derecede şeker içeriğine sahip olan bir besindir. Diğer bir şekilde baklava ceviz ile de yapılabiliyor. Hatta bazı yörelerde kuruyemişler farklılıklar gösterebilir genel olarak Baklavanın içerisine fıstık konulmaktadır. Bu şekilde baklavalar daha lezzetli olur.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@