AB İran ile nükleer anlaşma mı yapıyor?

GÜNDEM 09.08.2022, 15:30
AB İran ile nükleer anlaşma mı yapıyor?

İran, ABD ve AB arasındaki İran nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri aylar sonra 4 Ağustos’ta yeniden Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlamıştı. Viyana'da sona eren 4 günlük dolaylı görüşmelerin ardından 2015 İran nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmak için AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “son metni” ortaya koyduğunu aktardı. Borrell, "Müzakere edilebilecek olan şey müzakere edildi ve şu anda nihai bir metinde. Ancak her teknik konunun ve her paragrafın arkasında başkentlerde alınması gereken siyasi bir karar var" ifadelerini kullanarak, "Bu cevaplar olumluysa, bu anlaşmayı imzalayabiliriz" dedi.

Borell’in açıklamasından önce üst düzey bir AB yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, 15 aydır müzakere edilen metinde daha fazla değişiklik yapılamayacağını ve taraflardan en fazla birkaç hafta içinde nihai bir karar beklediklerini ifade etmişti. Yetkili, "Bu bir paket öneri. 20. sayfaya katılıp, 50. sayfaya katılamazsınız. Evet ya da hayır demek zorundasınız" demişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, görüşmelerin sona ermesinin ardından Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Abdullahiyan, Borrell ile yaptığı görüşmede İran müzakere heyetinin anlaşmaya varmak için kararlılık ve ciddiyetle Viyana'da bulunduğunu vurgulayarak, “İran müzakere heyeti anlaşmaya varmak için kararlılık ve ciddiyetle Viyana’daydı ve sorunları çözmek için yapıcı fikirler sundular. Tüm taraflar, anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için kararlılık ve ciddiyet göstermelidir” dedi. Borrell’in anlaşmaya varmadaki çabalarından övgüyle bahseden Abdullahiyan, “Nihai anlaşma, İran ulusunun hak ve çıkarlarını güvence altına almalı ve yaptırımların kalıcı ve etkili bir şekilde kaldırılmasını garanti etmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@