2006'lılar ne zaman askere gidecek

GÜNDEM 04.01.2023, 11:37
2006'lılar ne zaman askere gidecek

Askerlik oldukça kutsal bir görev olup ülkemizdeki birçok genç erkeğin yapması gereken bir zorunluluktur. Askerlik yapacak olan kişilerin hangi yaş aralığında askerlik yapacağı da son derece merak edilen bir sorudur. Özellikle askerlik çağına erişen kişiler askere ne zaman gidecekleri hakkında bilgiler edinmek istiyor. Bu yüzden askerlik yaşını hesaplama araştırma gibi yollara başvuruyor. Eğitim hayatı, fiziksel ruhsal sağlık sorunları, olan kişiler için askerlik süreci biraz daha farklıdır. Bu yüzden askere gitmenin belli bir yaşı yoktur. Bu durumlara göre askerlik yaşı değişiklik gösterebiliyor. Askerlik belirli bir yaşa erişen vatandaşların belli bir süre boyu orduda görev almasıdır. Askerlik yapıldığında askerlik yapan kişinin mesleği askerliktir. Askerlik görevi vatani bir görev olarak değerlendirilir. Askerlik yaşı her dönemde farklılık gösteriyor. Askerlik yaşını hesaplamak için kimliğinizde kayıtlı olan yaşınızdan hesaplama yapılır. Ülkemizde 20 yaşına giren tüm erkekler askerlik görevini yapmak zorundadır. Erkek vatandaş 20 yaşını girdiğinin Ocak ayında askerlik görevini getirme zorunluluğuna sahiptir. 20 yaşına giren erkeğin askerlik yoklaması muayene sevk işlemleri başlıyor. Bu işlemlere göre celp dönemi de açıklanıyor.

2006'lılar en erken askere kaç yaşında giderler

2006 doğum yılına sahip olan bireyler en erken 20 yaşında askere gidebilirler. 20 yaşına bastıkları an askere de gidebilirler. Bu yüzden 2006'lıların askerlik yaşını hesaplaması oldukça kolaydır. Olduğumuz yıldan doğum yılını çıkartarak 20 yaşına kaç yıl kaldığını hesaplayabilir böylelikle askere gitme dönemini de aşağı yukarı bulabilir. Askere gidilebilecek en erken yaşlar ise şu şekildedir:

  • Askere gidilebilecek en erken yaş her vatandaş için 20 yaştır.
  • Diğer bir yaş ise öğrenciliği devam eden lise öğrencileri için 22 yaşa kadar sınır vardır.
  • Öğrenciliği devam eden meslek liseliler 25 yaşına kadar askerliğe gidebilirler.
  • Yüksek okul için yaş sınırı ise 28'dir.
  • Lisans ve lisansüstü içinde yaş sınırı 28'dir.
  • Doktora için yaş sınırı 35 olarak bilinir

Böylelikle askerliğe gidilebilecek en erken yaş sınırı belirlenmiş olur. Aynı zamanda  2006'lıların kaç yaşlarında askere gideceği aşağı yukarı belirlenmiş olur. Askerlik yaşı kişinin hayat şartlarına göre değişiklik gösterir. Eğer askere çağrılan kişi mevcut olarak eğitim hayatına devam ediyorsa askerlik süresini değiştirebilir.

2006'lılar için askerlik

Askerlik için 20 yaşına gelmeniz gerekiyor. 20 yaşına geldikten sonra 41 yaşa kadar askerlik görevinizi yerinize getirmeniz gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunuz yok ise ya da geçerli bir mazeret yoksa askerliğe kesinlikle gidilir. Askerlik süresi her erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar içinde 12 aydır. Cumhurbaşkanınca hizmet süresi azaltılabiliyor ya da arttırılabiliyor. Fakat hiçbir bireyin yaptığı askerlik süresi 6 aydan az olamaz. Ayrıca askerlik bedelli bir şekilde de yapılabilir. Bedelli askerlik içinde 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bedelli askerlik tutarı hesaplanabilir. Bu tutar peşin olarak ödendikten sonra bir aylık temel askerlik eğitimi alınır. Bu eğitim de alındıktan sonra bedelli askerlik yapan kişinin de askerlik görevi sana erer. Böylelikle bu birey askerliğini bedelli bir şekilde tamamlamış olur. Askere hiç gelmeyen ya da askerden kaçan kişiler ise yoklama kaçakları cezası alır. Bu ceza sonucu barış da kabul edilmez. Kaçak askerlerin kaçtıkları günden itibaren kaçtıkları gün süresi kadar idari para cezası verilir. Kendiliğinden askere dönenler için her gün için 5 lira fakat yakalanma sonucu dönenler için de her gün 10 liralık idari para cezası verilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@