Su faturasını düşürmek için etkili yöntemler Su faturasını düşürmek için etkili yöntemler

Fakat bazı uzmanlar aynı fikirde değiller. Uzmanlar, eğer glüten hassasiyetiniz yoksa böyle beslenmenize gerek yok ifadelerini kullanıyor. Bir dönem birçoğumuz varlığından bile haberdar değildik. Hassasiyeti olanların sayısı arttıkça glütenden uzak durma hissi de artmaya başladı. Glütensiz beslenme adeta moda oldu. Atv Ana Haber'e konuşan uzmanlar glüten konusunda önemli bir uyarı yapıyor ve sadece hassasiyeti olanların uzak durması gerektiğini ifade ediyorlar.

Glutenli Beslenme Faydali Mi Iste Uzmanlarin Aciklamasi-1Kimi glütensiz beslenmeyi tercih ediyorken kimisi ise glütenli beslenmeyi tercih ediyor. Fakat yapılan son araştırmaya göre sağlıklı bireylerin glütensiz beslenmesi şart değil. Genel Cerrahi Uzmnı Dr. Uygar Düzci, "Glütensiz diyet çok önerilen bir durum değil. Glütensiz beslenme çölyak hastalığı dediğimiz glüten duyarlılığı olan insanlarda olan bir durum. Kişi ekmek yediğinde, pilav yediğinde, tahıl yediğinde şiddetli şişkinlikler yaşıyorsa ve bu şişkinlikler rahatsız edici duruma geliyorsa glüten tüketmemesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Gastroenteroloji Uzamanı Dr. Hüseyin Atilla Bektaş, "Glütensiz diyetin herkes için daha sağlıklı olduğunu iddia ediyorlar ama araştırmalar bunun öyle olmadığını gösteriyor. Önemli olan tam tahıl gıdaları tüketmek. Yani kepeğinden, ruşeninden ayrılmamış esmer ekmek tüketmek. Makarna, buğday, unlu mamüller ve bulgur pilavının herhangi bir zararı yok” şeklinde konuştu.