Emlak Piyasalarının Ekonomiye Etkisi

GENEL 08.11.2022, 15:33
Emlak Piyasalarının Ekonomiye Etkisi

Sermaye yatırımları arasında başı çeken emlak sektörü çok uzun yıllardan beri en iyi yatırım aracı olmaya devam ediyor. Emlak sektörünün ekonomiye katkısı büyüktür. Bu katkı eskiye göre artış göstermiş ve sektör sürekli canlı kalmayı başarmıştır.

Etrafımızda bu kadar emlak sektörüne giren kişi olmasının tek nedeni de budur. Her şeyden önce emlak sektörü para dönüşünü sağlar ve bu dönüş ekonomide canlanma yaratarak ülke ekonomisinin kalkınmasına neden olur. Kriz yaşanan günlerde dahi yatırımcılar taşınmaza yatırım yapmayı bırakmazlar. Çünkü emlak, kısa ya da uzun vadede her zaman kar ettiren bir yatırımdır.

Emlak Sektörü ve Piyasaya Etkisi

Ekonomik büyüme yaşanan bir ülkede alım ve satım sürekli işlemektedir. Ekonomik büyümeyi etkileyen sektörler vardır ve bu sektörlerin başında da emlak sektörü gelmektedir. Artık emlak sektöründe hizmetler de o kadar profesyonel veriliyor ki, kişinin dolandırılması ya da her hangi başka bir sorun yaşaması gibi durumlar mümkün olmuyor. Bu da alımın sürekli devam etmesine ülke ekonomisinin canlanmasına devam ediyor.

Emlak sektörü diğer pek çok sanayiyi de etkileyen bir sektör. Örneğin, kişilerin ev talebi arttıkça inşaat sektörü canlanıyor. İnşaat sektörü en az elli sektöre hizmet veren geniş bir alan. Kişi eski bir ev aldığında eve tadilat yapmak istese mobilyadan diğer sanayi sektörlerinde sürekli bir hareketlilik yaşanıyor. Bu etki emlak sektörünün piyasayı son derece canlandırmasına neden oluyor.

Ülke Kalkınmasına Etkisi

Emlak sektörünün büyümesi ile ülke ekonomileri de son derece olumlu etkilenmişlerdir. Devlet kontrolüne de alınan bu büyüme çok çeşitli sektörlerin doğmasına, istihdamın artmasına ve de sürekli canlı bir ekonominin var olmasına neden olmuştur. Bu piyasa zamanla öyle büyüme gösterdi ki emlak yatırımcıları arttı. Vergi veren sürekli alım satımla ülke ekonomisinin canlanmasına neden olan emlak sektörü banka sektörünün de canlanmasına neden olmuştur.

Bankalar konut, arsa kredileri açarak insanların taşınmaz alımlarında öncü kuruluşlar haline gelmişlerdir. Bu ekonomi tablosu emlak piyasasının ekonomiye olumlu etkisini göstermektedir. Halen varlığını dev bir ekonomi ile sürdüren emlak sektörü geleceğin en iyi sektörleri arasında görülmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@