Bakan Kurum: 2. el konutların da alınabilmesi için çalışma yapacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Orta gelirliye konut projesi kapsamında 2. el konutların da alınabilmesi için çalışma yapacağız. Tüm dünyada sosyal konut anlayışı rafa kaldırılmışken biz cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın yanındayız" dedi.

GENEL 06.01.2023, 18:17
Bakan Kurum: 2. el konutların da alınabilmesi için çalışma yapacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Manavgat TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin teslim töreni için gittiği Manavgat'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"2. EL KONUTLARIN ALINABİLMESİ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ"

Bakan Kurum, uygun kredi faiz oranının başka projelerde de uygulanıp uygulanmayacağı sorusu üzerine, "Yeni Evim projesindeki vade oranları yeni konutlar için. İkinci el konutları vatandaşlarımızın alabilmesi için de çalışmalar yapacağız. Tüm dünyada sosyal konut anlayışı rafa kaldırılmışken biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın yanındayız" dedi.

YENİ EVLERİ İNCELEDİ

Bakan Kurum, basın toplantısının ardından büyük yangında dumanın içinde kalıp, 1 hafta yoğun bakımda tedavi gören Ayşe Akça'nın (71) evine ziyarette bulundu. Bakan Kurum, daha sonra Rıfat Akça'nın evine geçti. Yeni evleri inceleyen Kurum, eşya eksikleriyle ilgili taleplerin hemen çözülmesi için talimat verdi.

YENİ EVİM KAMPANYASI NEDİR?

Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim Kampanyası 81 ilde geçerli olacak. İlk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor. Konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınacak, dileyen daha fazla ödeyebilecek.

0,69'DAN BAŞLAYAN VADE FARKI

Kampanyada sıfır evler olacak. Emlak Konut Genel Müdürlüğünün ürettiği projeler, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği`ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dahil olacaklar. 0,69`dan başlayan vade farklı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin yüzde 40`ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@