Fakat son yapılan araştırmaların neticesinde ise daha da endişe mahal verdi. Uzmanlar, söz konusu içeceklerin tüketiciyi intihara kadar sürükleyebileceğini dile getirdi.

Çocuk havuzlarında salgın tehlikesi! Çocuk havuzlarında salgın tehlikesi!

Gencler Icin Olumcul Tehlike Iceriyor-1
Onlar enerji verdiğini düşünmekte fakat hayatlarından çalıyor. Atv Ana Haber'de yer alan bir habere göre, kalp krizini tetiklemesi bir yana bağımlılık yapan bu içecekler intihara bile sürüklemektedir. Enerji içecekleri yoğun olarak şeker ve kafein içermektedir. Bu iki maddenin yan yana gelmesiyle tehlikenin boyutu katlanıyor. Reaksiyonun vücuttaki etkileri ise oldukça korkutucu. Özellikle gençler arasında çok fazla tüketilen enerji içeceklerinin psikolojik sonuçları da gözardı edilmemeli. Gençler arasında sınavdan ya da spordan önce enerji içeceği içmek adeta alışkanlık haline gelmiş durumda. Oysa tehlikeleri saymakla bitmez. Enerji içecekleri sadece fiziklsel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da tehdit etmektedir. Son araştırmalar bu tür içeceklerin intihar düşüncesini tetiklediği ortaya koydu. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Korkut, "Yüksek oranda şeker bar bunlarda tabi ki obezite olarak, bölgesel yağlanmalara, karaciğer yağlanmalarına, insülin direncine ve şeker hastalığına davet edecektir” ifadelerini kullandı.

Gencler Icin Olumcul Tehlike Iceriyor-2
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Fethi Kılıçaslan, "Özellikle çok tüketildiği zaman kalpte spazm yapabilirler, ritim bozukluğu yapabilirler bunun sonucunda kalp krizi riskini ve ani ölüm riskini arttırabilirler." diyerek uyardı. Psikiyatrist Doç. Dr. Taha Can Tuman ise , "Çevreye zarar verme gibi davranışlara, intihar düşüncelerine de neden olabilir” şeklinde konuştu.