Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron liderliğinde kurulan ittifak ikinci olurken, ilk turun galibi aşırı sağ ise üçüncülüğe gerilemiş oldu. Fransa Başbakanı Gabriel Attal da Macron'a istifasını verdi.
Fransa'da sandık çıkış anketlerine göre sol ittifak ilk sıraya yerleşirken Macron ittifakı ikinci oldu, ilk turun birincisi aşırı sağ üçüncü sıraya gerilemiş oldu.

Fransada Secimlerin 2 Tur Sonuclari-1
Yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemi, Fransa'nın ana kara topraklarında 18.00'de, başkent Paris, Marsilya ve Nice gibi büyük şehirlerde 20.00'de sonuçlandı. Sandık çıkış anketlerine göre, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ve Macron'un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakının 2. tur kapsamında aşırı sağa karşı gittiği işbirliği olumlu sonuç elde etti. Seçimde, Yeni Halk Cephesi ittifakı sandıktan birinci çıkarken; Cumhurbaşkanı Macron'un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı ikincilik elde etti. İlk turun birincisi aşırı sağcı ittifakı ise bu turda üçüncü sıraya gerilemiş oldu. Elabe anket şirketinin sandık çıkış anketine göre, Yeni Halk Cephesi 175 ila 205 milletvekili, Macron ittifakı 150 ila 175 milletvekili ve aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ittifakı ise 115 ila 150 milletvekili çıkarabilir. İpsos-Talan şirketlerinin sandık çıkış anketine göre, seçimi birinci bitiren Yeni Halk Cephesi'nin Mecliste 172 ila 192 milletvekili, ikinci tamamlayan Macron ittifakının 150 ila 170 milletvekili ve üçüncü gelen RN ve müttefiklerinin ise 132 ila 152 milletvekili olabilir. Seçimi dördüncü sırada tamamlamış olan Merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisi ise Mecliste 57 ila 67 milletvekili çıkarabilir. Seçime katılan hiçbir parti veya ittifak, Mecliste salt çoğunluğu almak için gerekli 289 sandalye sayısına ulaşamamış oldu. Genel seçimlerin 2. turunda da katılım oranında rekor seviyede artış yaşanmış oldu.

Özgür Özel Suriye’ye gidiyor! Beşar Esad’la görüşecek Özgür Özel Suriye’ye gidiyor! Beşar Esad’la görüşecek

Fransada Secimlerin 2 Tur Sonuclari-2
İçişleri Bakanlığından yapılan bir açıklamaya göre, 17.00 itibarıyla 59,71 olan seçime katılım oranı, 2022'de düzenlenen seçimlere kıyasla 20 puan arttı ve "1981'den bu yana aynı saatte ve 2. turda kaydedilen en yüksek katılım oranı" olarak kayıtlara geçmiş oldu. Aynı saatlerde ilk turda katılım oranı yüzde 59,39 oldu. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, erken genel seçimlerin ikinci turunda sandık çıkış anketlerinin açıklamasının sonrasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Attal, yarın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a istifasını sunacağını ifade ederek, "Cumhuriyetçi geleneğe sadık kalarak, yarın sabah Cumhurbaşkanı'na istifamı sunacağım" şeklinde konuştu. Başbakan Attal, yeni bir hükümet kurulana kadar gerektirdiği sürece görevine devam edeceğini söyleyerek, istifa kararını partisinin Ulusal Meclis'te mutlak veya nispi çoğunluğa sahip olmaması sebebiyle aldığını duyurdu.